TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

TOBB’dan 879 milyon dolarlık CERN pazarı için bilgilendirme konferansı


09.04.2016 / Ankara2017-2023 yılları arasında yapılacak, toplam bütçeleri 879 Milyon Doları aşan 2 dev projenin tanıtımı için CERN liderleri Türkiye'ye geliyor.​

Türkiye Atom Enerjisi Kurumu işbirliğinde, TOBB – CERN Sanayi İrtibat Ofisi tarafından düzenlenecek CERN – Türkiye Üniversite Sanayi İşbirliği Konferansı, 14 Nisan 2016 Perşembe günü TOBB’un evsahipliğinde gerçekleştirilecek.

 

Konferansta, dünyanın en büyük ve en yüksek enerjili atom altı parçacık çarpışmalarına sahne olan CERN’de yapılacak ekipman iyileştirme ve değiştirme çalışmaları, üniversite-sanayi işbirliği ile girilebilecek projeler ve sanayicilere yönelik açılacak ihaleler hakkında detaylı bilgiler verilecek.

 

TOBB CERN Sanayi İrtibat Ofisi’nin yürüttüğü çalışmalarla ilk kez Ekim 2015’te yetkililerce Türkiye’ye gelerek tanıtımı yapılan CERN’in, bu kez daha da yüksek enerjili çarpışmalar ve daha hassas dedektörler için yapacağı altyapı yatırımları ve araştırma projeleri, CERN yetkilileri tarafından anlatılacak.

 

Üniversitelerin ve CERN gruplarının da yer alacağı konferansta, TEYDEP Ulusal Destek Programları hakkında özet bilgiler de verilecek.

 

-CERN Nedir?

 

Yerin 100 metre altında ve 27 km uzunluğundaki dev tünelde inşa edilen sistemlerde, ultra vakum ve soğutma teknolojileri ile uzaydaki boşluğu ve eksi 271 C soğukluğu yakalayan CERN, 2010 senesinde başlattığı çarpışmalarla evrenin başlangıcı sayılan Büyük Patlamadan hemen sonra atom çekirdeklerini oluşturmak için birleşen temel parçacıkları açığa çıkarmayı hedeflemişti.  Devasa dedektörleri aracılığıyla görüntülediği bu çarpışmalardan elde ettiği veriyle, 2 bilim insanına 2013 yılında Nobel Fizik Ödülünü kazandırmıştı.

 

Kurulduğu 1954 yılından bu yana, internet ile cep telefonları ve tabletlerimizdeki dokunmatik ekran teknolojisi gibi pek çok buluşa imza atan CERN’e, Türkiye 2015 Mayıs ayında Ortak Üye olarak adım attı. Türkiye’nin yüksek teknolojiye geçişinde önemli bir rol üstlenmesi beklenen Ortak Üyelik ile Türk sanayicilere de kapılarını açan CERN’de, Türkiye’den 20’den fazla üniversite ve 200’den fazla bilim insanı proje ve araştırmalarda yer alıyor.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA