TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

TOBB ile ICCIMA arasında Mutabakat Zaptı imzalandı


09.04.2016 / Konya



TOBB Yönetim Kurulu Üyeleri Selçuk Öztürk ve Memiş Kütükcü, Türkiye-İran 25. Dönem Karma Ekonomik Komisyon (KEK) toplantıları kapsamında düzenlenen Türkiye-İran İş Forumuna katıldı.​

Konya Sanayi Odası, Konya Ticaret Odası ve Konya Ticaret Borsası işbirliğinde Dedeman Otel'de gerçekleştirilen iş forumunda konuşan Selçuk Öztürk, iki ülke arasındaki işbirliğine vurgu yaptı ve imzalanacak işbirliği protokolleriyle hedeflenen 30 milyar Dolarlık ticaret hacmi hedefine ulaşacaklarına inandığını belirtti.

 

Konya'nın 178 ülkeye ihracat gerçekleştirdiğini belirten Öztürk, Konya ile İran arasında uçuş hattı talepleri olduğunu ifade etti.


Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz da toplantının son derece verimli geçtiğini söyledi. 

Yılmaz, bankacılık başta olmak üzere önemli mesafeler kaydettiklerini, hepsinin bugün imzalanacak protokolle resmileşeceğini dile getirdi.

İran ve Türkiye'nin geleneği, tarihi derinliği olan son derece iki önemli ülke olduğunu ifade eden Yılmaz, iki ülkenin ilişkilerinin, ikili ilişkilerin ötesinde çok büyük anlam taşıdığını, ilişkiler geliştikçe bütün bölgenin de refahının arttığının altını çizdi.

Bakan Yılmaz, karşılıklı yatırımların artırılması gerektiğini vurgulayarak, şöyle devam etti: "2016 yılında her iki ülkedeki yatırımların fırsatlarının değerlendirileceği forum yapacağız. Burada iş konseylerimiz de işin içinde olacak. Girişimcilerimizi bir araya getirip yatırım fırsatlarını değerlendireceğiz. Diğer taraftan iki ülkenin odaları arasında tahkim mekanizması oluşturma hedefi var. 

TOBB ile İran Ticaret Sanayi Madenler ve Tarım Odası arasında ortak tahkim mekanizması kurulmasına ilişkin mutabakat zaptı da bugün imzalanacak. Bankacılık konusu önemli bir alan. Özellikle ambargolar döneminde en fazla sıkıntı yaşanan alanlardan biriydi. Bu alanla ilgili özel bir toplantı gerçekleştirdik ve çok verimli oldu. Bu konuda da ilişkilerimizi geliştirme ve yeni döneme uyarlama konusunda mutabakata vardık. 

Bugün yine bankacılık alanında işbirliğini öngören işbirliği zaptını da imza altına alacağız. Diğer önemli husus milli paralarımızla ticaret meselesi. Bu konuda Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız en üst düzeyde siyasi irade söz konusu. Mutlulukla ifade etmek isterim ki; İranla geçen yılki ticaretimizin 3'te biri milli paralarımızla gerçekleşti. Çok önemli bir ilerleme kaydedildi. Önümüzdeki dönem daha da yükselmesi için ortak bir şekilde gayret sarfetmeye karar verdik."

Yılmaz, Borsa istanbul ve Tahran borsası arasında ortak ilişkiler geliştirmek istediklerini, şirketlerin rahatlıkla bu borsalarda iş yapmasını istediklerini aktardı.
 
Toplantıda, Türkiye ile İran iş dünyası arasında yaşanan anlaşmazlıkları tahkim, arabuluculuk gibi uluslararası çözüm yolları ile ortadan kaldırmak amacıyla Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile İran Ticaret, Sanayiler, Madenler ve Tarım Odası (ICCIMA) arasında bir mutabakat zaptı imzalandı. 

Zaptı, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Memiş Kütükcü ile İran Ticaret, Sanayiler, Madenler ve Tarım Odası Yönetim Kurulu Üyesi Hosein Pırmoazen imzaladı. 

-Mutabakat zaptı 10 maddeden oluşuyor 

Mutabakat zaptına göre, Türk ve İranlı işadamları veya kuruluşları arasında ticari ilişkilerde çıkacak sorunlarda, çözüm için tahkim, arabuluculuk ve diğer alternatif uyuşmazlık çözümleri teşvik edilecek. Taraflar bu çözüm alanlarında bilgi, yayın ve materyal alışverişinde bulunacak. Taraflar, talep üzerine, belirli bir durumda görev almak üzere, birbirlerine, uygun bireyleri, hakemleri ya da kurumlarının havuzunda bulunan hakemleri veya arabulucuları tavsiye edecek.

10 maddeden oluşan Mutabakat Zabtına göre taraflar, kendi iç yasa ve yönetmeliklerinin sınırları içerisinde, tesislerini ve idari hizmetlerini de birbirlerine kullandırabilecekler. 

Toplantıya, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, İran Telekomünikasyon ve Bilişim Teknolojileri Bakanı Mahmoud Vaezi, ICCIMA Yönetim Kurulu Üyesi ve İran işadamları heyetinin başkanı Hosein Pirmoazen, Türkiye-İran İş Konseyi Başkanı Bilgin Aygül, İran-Türkiye İş Konseyi Başkanı Reza Kami, Zencan ve Urumiye Odalarının Başkanları katıldı.





Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA