TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

CERN-Türkiye Üniversite Sanayi İşbirliği Konferansı TOBB’da yapıldı


14.04.2016 / AnkaraTürkiye Atom Enerjisi Kurumu işbirliğinde TOBB -CERN Sanayi İrtibat Ofisi tarafından düzenlenen CERN-Türkiye Üniversite Sanayi İşbirliği Konferansı TOBB’un evsahipliğinde gerçekleştirildi.​

Konferansın açılış konuşmasını yapan TOBB Başkanlık Özel Müşaviri ve TOBB -CERN Sanayi İrtibat Ofisi sorumlusu Hakan Kızıltoprak, Türkiye’nin Mayıs 2015'te CERN'e ortak üye olmasıyla yeni bir döneme girildiğini anımsatarak, “Ortak üyeliğimizle Türk iş insanlarımız ve Türk bilim insanlarımız CERN'de kadrolu kariyer fırsatlarına başvurabilecekler ve çalışabilecekler. Üniversite öğrencilerimiz ve yeni mezunlarımız, araştırma görevlilerimiz CERN'de açılan staj, kısa dönem, uzun dönem araştırma ve çalışma programlarına katılabilecekler ve en önemlisi Türk sanayicilerimiz ve üreticilerimiz CERN'de yapılan alımlar ve ihalelere katılabilecekler. Sanayicilerimizin sınırları zorladığını biliyoruz. Ülke olarak ileri teknolojide üretimimizi ve ihracatımızı artırmak istiyoruz. Türk iş dünyasının başkanı olarak TOBB Başkanımız, CERN ortak üyeliğimizi çok önemsiyor ve ülkemiz için bunu bir fırsat olarak görüyor" dedi.

 

Kızıltoprak, "Çok bilinen bir tabir ama elimizde yağ var, un var, şeker var, biraz da helvanın tarifini CERN'den alırsak birlikte neler yapabileceğimizi görmek istiyoruz" ifadelerini kullandı.


CERN'deki 1990'lı yıllarda başlayıp, 2000'li yıllarda inşası yapılan büyük proton hızlandırıcısı ve bu hızlandırıcının içindeki dört büyük dedektörden bahsettiklerini söyleyen Kızıltoprak şöyle devam etti: "Bunlar büyük deneyler, milyarlarca dolarlık yatırımı içeren çalışmalar. CERN, 90'lı yıllarda başlayıp 2000'li yıllarda inşasını bitirdiği ve 2009'dan sonra yaptığı çarpışmalarla bulduğu maddenin temel yapı taşlarını arayarak yaptığı buluşlardan sonra tabii bu serüven bitmedi. Şimdi önlerinde çok daha yüksek enerjili çarpışmalar ve daha önce kurdukları bu deney düzeneklerini son teknolojilerle yenileyerek daha fazla çarpışmanın olduğu yerden çok daha iyi veri akışını alıp bu konuyu daha iyi inceleyebilecekleri bir ortam yaratmak için pek çok çalışmaya başladılar. 2035 senesine kadar süren orta ve uzun vadeli pek çok planları var."


Kızıltoprak, başlatılan çalışmayla TOBB CERN Sanayi İrtibat Ofisi olarak tüm kamu kurumlarını, üniversiteleri ve sanayicileri bir araya getirerek yıllardır özlemi çekilen yüksek teknolojili üretim ve ihracat konusunda CERN kanalıyla neler yapabileceğini görmek ve hem insan hem de teknolojik anlamda gerek Türkiye’ye gerekse CERN'e verilebilecek katkıların görüldüğünü söyledi. 


Kızıltoprak'ın ardından TAEK Araştırma Geliştirme Koordinasyon Dairesi Başkanı İrfan Koca da bilgi verdi.

 

CERN CMS Deneyi Sözcüsü ve Başkanı Tiziano Camporesi de, konferansta yaptığı sunumda, son yıllarda hızlandırıcı temelli fizik alanında çok büyük başarılar elde edildiğini ve şu anda deneysel ölçümlerin ön plana çıktığını söyledi.

 

CMS'de 180'den fazla enstitü ve 43'ten fazla ülkeden kurum bulunduğunu bildiren Camporesi, "Türkiye'den kurum ve enstitüler de muhtemelen çalışabilecek ve deneye katkı sağlayabilecekler" dedi.

 

Camporesi, bu süre içinde teknoloji geliştirme anlamında gerekli kaynakların kendilerine sunulması için tüm dünyanın yardımına ihtiyaç duyacaklarını vurgulayarak, "Türkiye’den CMS’e katılan enstitüler geçtiğimiz yıllarda elde ettiğimiz başarılarda önemli bir yer sahibiydi, önümüzdeki yıllarda yapacağımız projelerde de size güvenmeye devam ediyoruz." ifadesini kullandı.


Konferansta, dünyanın en büyük ve en yüksek enerjili atom altı çarpışmalarına sahne olan CERN'de yapılacak ekipman iyileştirme ve değiştirme çalışmaları, üniversite-sanayi işbirliği ile girilebilecek projeler ve sanayicilere yönelik açılacak ihaleler hakkında bilgiler verildi. 


Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA