TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Muğla’da Coğrafi İşaretler Sempozyumu yapıldı


15.04.2016 / MuğlaTOBB ve Muğla Ticaret ve Sanayi Odası işbirliği ile Muğla’da Coğrafi İşaretler Sempozyumu düzenlendi. ​

Sempozyuma, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Bülent Karakuş, TOBB’un da üyesi olduğu Uluslararası Coğrafi İşaretler Ağı Organizasyonu (ORIGIN) Başkanı Fatima Amehri, Fransa Büyükelçiliği Tarım Müsteşarı Pierre Austissier, Yöresel Ürünler ve Coğrafi İşaretler Araştırma Ağı (YÜCİTA) Başkanı Prof. Dr. Yavuz Tekelioğlu ve Türk Patent Enstitüsü’nden yetkililer katıldı.

 

Bülent Karakuş açılış konuşmasında, coğrafi işaretli ürün sahibi olmanın, büyük bir sorumluluk olduğunu söyledi.

 

Sadece tescil almanın yetmeyeceğini bunun yanında bu ürünlerin korunarak doğru ve kaliteli üretimin devamlılığının sağlanması gerekliliği üzerinde de duran Karakuş, ayrıca bu ürünlerin taklitleri ile mücadele edilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

 

Karakuş, taklitle mücadele edilmediği sürece coğrafi işaretli ürünlerin eşsiz özelliklerinden doğan katma değerden gerçek anlamda yararlanılamayacağını söyledi.

 

Açılış konuşmalarından sonra devam eden oturumlarda, Oda/Borsaların iyi uygulamaları anlatıldı, Metro Toptancı Marketin Taşköprü Sarımsağı Projesi incelendi ve  Fransa’da ki başarılı çalışmalar katılımcılar ile paylaşıldı.  

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA