TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye’nin Girişimci Kadın Gücü Şanlıurfa Buluşması


20.04.2016 / ŞanlıurfaTürkiye’nin Girişimci Kadın Gücü Buluşması’nın dördüncüsü Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) koordinatörlüğünde faaliyet gösteren TOBB Şanlıurfa Kadın Girişimciler Kurulu tarafından “Türkiye’nin Girişimci Kadın Gücü Şanlıurfa Buluşması” adı ile Harran Üniversitesi’nde geçekleştirildi.​

Etkinlik TOBB Şanlıurfa Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Vildan Polat ve TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Üyesi Cevahir Asuman Yazmacı’nın açılış konuşmaları ile başladı.

 

Vildan Polat, TOBB Şanlıurfa Kadın Girişimciler Kurulu olarak illerindeki kadın girişimci sayısının arttırılmasına yönelik girişimcilik eğitimleri, girişimcilik seminerleri, KOSGEB eğitimleri, proje yazma eğitimleri düzenlediklerini, yeni kadın girişimcilere mentorluk yaptıklarını dile getirerek bir sunum eşliğinde katılımcılar ile kurul faaliyetlerini paylaştı.

 

TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Üyesi Cevahir Asuman Yazmacı ise bir ülkenin veya bölgenin ekonomik ve sosyal kalkınmasına öncülük eden unsurların başında kadınların geldiğini ifade ederek, gelişmiş toplumlarda kadınların daha fazla sosyal hayatın içinde olduğunu ifade etti.

 

Yazmacı, kadınların kendine has yetenek ve becerilerle mal ve hizmet üretimine daha fazla katkı sağlaması, ekonomiye yeni bir enerji dinamizm kazandıracağının söyledi.

 

Açılış konuşmalarının ardından, moderatörlüğünü TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Üyesi Merih Eskin’in yaptığı TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Evrim Aras, TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Üyesi Zeynep Erkunt Armağan ve TOBB Şanlıurfa Kadın Girişimciler Kurulu Üyesi Dilek Aslan, iş dünyasında yaşadıkları zorlukları, zorlukları nasıl kolaylaştırdıklarını, korkularını, başarılarını, hayallerini ve hedeflerini katılımcılar ile paylaştı.

 

Evrim Aras babasının vefatından sonra şirket içerisinde yaşadığı sıkıntılı sürecin nasıl aşıldığını dile getirerek, Aras Akademi ile çalışanlarını ve çalışanların eşlerini eğittiklerini, kadın kuryelerin var olduğunu ve çalışmak isteyen kadınların aileleri ile birebir görüşüp güven verdiklerini vurguladı.

 

Erkunt Traktör fabrikasının kurucularından biri olan Zeynep Erkunt Armağan, otomotiv sektöründe ilk defa mavi yaka kadın istihdamını sağladıklarını vurguladı. Armağan, büyük bir aile olduklarını, kendi ailesinin de iş hayatında sağladığı destek ve sevgi ile 12 yıldır sektörde olduklarını belirtti.

 

Panelistlerden Dilek Aslan girişimciliğe Şanlıurfa’da neyin eksik olduğunu arayarak başladı. Aslan, mikro kredi desteği ile yerel çeyiz ürünlerini önce evinin bir odasında üretmeye başlayıp daha sonra Belediye Başkanı ve Kadın Girişimciler Kurulu’nun destekleri ile 200 metre kare bir alana taşıdığını, üretimin artırdığını ve bir çok kadına istihdam sağladığını belirtti.

 

Panelin ardından soru cevap kısmında panelistler, Şanlıurfalı kadın girişimcilerin, öğrencilerin ve girişimci adaylarının sorularını cevaplandırdı.

 

TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Üyesi ve Marketing Türkiye Genel Yayın Yönetmeni Günseli Özen Ocakoğlu katılımcılar ile bir söyleşi gerçekleştirdi.

 

TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Üyesi Canan Özdemir, TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Üyesi ve Of TSO Meclis Başkanı Zuhal Akyüzlü, TOBB Güneydoğu Anadolu Bölgesi Temsilcisi Gülseren Hülya Akkaya deneyimlerini katılımcılar ile paylaştı.

 

Etkinlik, Bütünsel Yaşam Danışmanı ve Eğitmen Hülya Erbeyli’nin “Kendine Lider Ol” konulu söyleşisi ile sonlandırıldı.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA