TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Tekirdağ iş dünyası Schengen Vizesi ve vizesiz seyahatteki son gelişmeler hakkında bilgilendirildi


12.05.2016 / TekirdağTOBB ve AB Delegasyonu işbirliğinde 2014 yılında düzenlenmeye başlanan Yerel Schengen Grubu İş Dünyası Vize Bilgilendirme Toplantıları’nın dokuzuncusu Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası’nda gerçekleştirildi. ​​

Toplantıya, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay, Yerel Schengen Grubu adına Belçika İstanbul Başkonsolosluğu Vize Bölüm Başkanı Jean-Nicolas Dewaide, AB Ankara Delegasyonu Yerel Schengen İşbirliği ve Sınır Güvenliği Sorumlusu Jörg Dieter Köstinger, İtalya İstanbul Başkonsolosluğu Konsolos Yardımcısı Giulia Prati, Almanya İstanbul Başkonsolosluğu Vize Bölüm Başkanı Alexander Dodt, Macaristan İstanbul Başkonsolosluğu Konsolosu Zsuzsanna Pálmai, Çek Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu Vize Bölüm Başkanı Nora Jurkovıcova ile İktisadi Kalkınma Vakfı Genel Sekreteri Çiğdem Nas ve TOBB AB Dairesi Uzmanı Senem Yavaş katıldı.

 

Toplantının açılışında konuşan TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay, iş dünyası olarak Schengen ülkelerine iş amaçlı ziyaretleri için vize almakta ciddi sorunlar yaşadıklarını, AB Komisyonunun Türk vatandaşlarına Schengen vizesini kaldırmaya yönelik tavsiye kararını memnuniyetle karşıladıklarını söyledi.

 

Kararın Avrupa Konseyi ve Avrupa parlamentosunda da onaylanması gerektiğine dikkat çeken Günay, “Bu süreçte her iki Avrupa Birliği kurumunun sorumluluklarını yerine getirmesini bekliyoruz. Vize serbestisi kapsamında yerine getirmemiz gereken 72 kriterden tamamına yakınını yerine getirdik. Yerine getirilmesi gereken 5 kriter kaldı. Bu kapsamda hükümetimizin yoğun çabalarını destekliyor ve desteklemeye devam edeceğiz. Vize serbestisi gerçekleştiğinde AB ile her anlamda ilişkilerimiz daha da gelişecek ticari ilişkilerimiz de ise önemli bir haksızlığın önüne geçilecek ve iş dünyamız nefes alacaktır” dedi.

 

Schengen Vizesi ile Avrupa Birliği ülkelerine seyahatin iş dünyası için önemine değinen Günay, “Türkiye’nin olduğu gibi kentimizin de en önemli ticaret partnerleri Avrupa Birliği ülkelerinden oluşuyor. Türkiye’nin ekonomik kalkınmasında ana denge unsuru özel sektördür. Hal böyle iken kalkınma hamlesini ileriye taşıyabilmek için özellikle Avrupa Birliği üyesi ülkelerle daha sıkı ticari ilişkiler içerisine girmemiz gerekiyor. Bu bağlamda doğrudan temaslar bizim için önemli. Dünyanın ilk büyük 20 ekonomisi listesinde yer alan Türk iş adamlarına vize konusunda kolaylık sağlanması her iki tarafa da fayda sağlayacaktır” ifadelerini kullandı.

 

Toplantıda AB Delegasyonu adına Yerel Schengen İşbirliği ve Sınır Güvenliği Sorumlusu Jörg Dieter Köstinger, Almanya İstanbul Başkonsolosluğu Vize Bölüm Başkanı Alexander Dodt ve İKV Genel Sekreteri Doç. Dr. Çiğdem Nas birer sunum yaptı.

 

Söz konusu toplantıda Tekirdağ TSO üyelerine vize uygulamasının yanı sıra gündemde olan vize serbestliği konusunda da son gelişmeler anlatıldı.

 

Sunumların ardından iş dünyası temsilcilerinin vize başvurusu sırasında yaşadıkları sorunlar, ilgili konsolos tarafından yanıtlandı.

 

 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA