TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye’nin Girişimci Kadın Gücü Aydın’da


16.05.2016 / AydınTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği(TOBB) Kadın Girişimciler Kurulu, “Türkiye’nin Girişimci Kadın Gücü” programı kapsamında Türkiye’nin Kadın girişimcilerini Aydın’da bir araya getirdi.​

TOBB Kadın Girişimciler Kurulu tarafından illerde sırasıyla Samsun, Adana, Edirne, Şanlıurfa ve Van’da düzenlenen “Türkiye’nin Girişimci Kadın Gücü Buluşması”nın altıncısı Aydın’da 16 Mayıs 2016 tarihinde gerçekleştirildi.

 

Aydın Ticaret Borsası Koordinatörlüğünde faaliyetlerini yürüten TOBB Aydın Kadın Girişimciler Kurulu’nun düzenlediği "Türkiye'nin Girişimci Kadın Gücü Aydın Buluşması” Adnan Menderes Üniversitesi Atatürk Kongre Merkezi Meandros Salonu'nda gerçekleştirildi.

 

Programa, Aydın Vali Yardımcısı Mustafa Ayhan, ADÜ Rektörü Prof. Dr. Cavit Bircan, Aydın Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yunus Şahin, Aydın Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Bosnalı katıldı.

 

TOBB Aydın Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı ve Ege Bölgesi Temsilcisi Eser Türker açılış konuşmasında, “Bugün kadınların ışıltısı Aydın’ı aydınlatıyor” dedi. Konuşmasına devamla, TOBB Kadın Girişimciler Kurulu’nun genel tanıtımı ve Kurul faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

 

Aydın Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Bosnalı konuşmasında, Türkiye’nin Girişimci Kadın Gücü Buluşmalarına ev sahipliği yapmaktan memnuniyet duyduğunu belirtti. Bosnalı, “Türkiye’de ki kadın istihdam verileri Borsamızda tersine işliyor, 53 personelimizin 33’ü kadın. Borsamızda kadın istihdam oranı % 63. Aydın Kadın Girişimciler Kurulumuzda görev yapan kadınlarımıza bakıyorum, kadınların çalışmadığı hiçbir sektör kalmadı.  “Kadın isterse her şeyi yapar” diye konuştu.

 

Moderatörlüğünü TOBB Kadın Girişimciler Kurulu üyesi Merih Eskin'in yaptığı panele, TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Evrim Aras, TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Üyesi Bedriye Hülya, TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Üyesi Canan Özdemir ve Yeni Asır Genel Yayın Yönetmeni Şebnem Bursalı konuşmacı olarak katıldı.

 

Etkinliğin ikinci oturumunda ise ODTÜ Girişimcilik ve İnovasyon Platformu Başkanı Kazım Yalçınoğlu, "Cinsiyet ve Fırsat Eşitliği", Kişisel Gelişim Uzmanı Aygün Kabadayı ise "Kendine Lider Ol" konulu sunumlarını  gerçekleştirdiler.

 

“Çalışan Anneler Mutlu Çocuklar"

 

Program öncesinde, TOBB Aydın Kadın Girişimciler Kurulu tarafından, Aydın Sanayi Odası’nın yüzde kırk destek ile yapımını üstlendiği “Çalışan Anneler Mutlu Çocuklar" Projesi kapsamında Aydın Organize Sanayi Bölgesi’nde çalışan anneler için yapılacak kreşin temeli atıldı.

 

Temel atma töreninde konuşan TOBB Aydın Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı ve Ege Bölgesi Temsilcisi Esen Türker; Güçlü birini güçlü biri yetiştirir. Bizi güçlü kılan bizi yetiştiren annelerimizdir. O yüzden toplumda kadınlarımızı güçlendirmek zorundayız. Kadının iş hayatından çekilmesinin en önemli sebeplerinden biri, çocuklarını emanet edebilecek güvenilir ve ekonomik noktalarının olmamasıdır. TOBB Aydın Kadın Girişimciler Kurulu olarak kadınımıza bu konuda küçük de olsa destek olmak istedik. Böylelikle “Çalışan Anneler Mutlu Çocuklar” Projesinin temelleri atıldı.  Dileğimiz bu projenin tüm sanayi bölgelerinde uygulanır olmasıdır. dedi.

 

TOBB Sektörler ve Girişimcilik Daire Başkanı Ozan Acar, TOBBB M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun selamlarını ileterek başladığı konuşmasında “ Türkiye’de 2,3 milyon kreş çağı gelmiş çocuk okul öncesi eğitime dahil edilemiyor. Bunun için ülkemizin 45 bin adet kreş gereksinimi var. Kreş olmayınca kadınlar girişimci olamıyor ya da ücretli çalışamıyor.  Biliyorsunuz Türkiye nüfusunun dinamizmi artsın istiyoruz.  Bunun için de öncelikle kreş sayısını artırmamız gerekiyor. Belli bir gelirden sonra nüfusun artmaya başladığını görüyoruz. Bu süreçte kreş imkanları ve babanın da çocuk bakımını üstlenmesi önemli. Aydın’da hazırlanan bu projenin diğer illere de örnek teşkil etmesini ümit ediyorum”  dedi.

 

Konuşmaların ardından anaokulunun temeli atıldı. “Çalışan Anneler Mutlu Çocuklar” projesi kapsamında inşa edilecek ve GEKA 2015 yılı Üretim ve Ticaret Altyapısının Geliştirilmesi Mali Destek Programı kapsamında desteklenen anaokulunun bütçesinin yüzde 60’ı GEKA tarafından hibe olarak karşılanacak. Geriye kalan yüzde 40 giderleri Aydın Sanayi Odası tarafından üstlenilecek.

 

Kreşin Eylül ayında tamamlanması planlanıyor. Aydın OSB’de çalışan annelerin 3-6 yaş çocukları için hizmet verecek kreş tamamlandığında, Aydın Milli Eğitim Müdürlüğü’ne devredilecek.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA