TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Ahilik, Bacıyan-ı Rum ve günümüzdeki kadın girişimciler Kırşehir’deki panelde ele alındı


26.05.2016 / KırşehirKırşehir Ticaret ve Sanayi Odası koordinatörlüğünde faaliyetlerini sürdüren TOBB Kırşehir Kadın Girişimciler Kurulu tarafından 29.Ahilik Haftası Kutlamaları kapsamında düzenlenen “Ahilik, Bacıyan-I Rum ve Günümüzde Kadın Girişimciler Paneli” Kırşehir Kültür Müdürlüğü Salonu’nda gerçekleştirildi.​

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan panelde Kırşehir tanıtım filmi açılışta gösterildi. Ardından katılımcılara hoş geldiniz diyerek konuşmasına başlayan TOBB Kırşehir Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Seher Ünsal, Ahilik ve Bacıyan-ı Rum (Anadolu Kadınlar Birliği) hakkında bilgi verdi. Bacıyan-ı Rum’un Ahiliğin kadınlar teşkilatı olduğunu belirten Ünsal, bu teşkilatın Türkiye’de filizlenip tüm dünyaya örnek teşkil edecek şekilde büyük bir katkı sağlayan çok önemli bir hareket olduğuna inandığını dile getirdi.

 

Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Başkanı Selahattin Ekicioğlu, kadını olmayanın yarını olmaz sözünü vurgulayarak, Türkiye’de kadının yerinin istediğimiz gibi olmadığını belirterek ’’Atatürk demek, kadının seçme ve seçilme hakkını demek, cinsiyet eşitliği ve bağımsızlık demek. Bu bizim için çok önemli. Hak verilmez, alınır. Bu hakları almak için de sizlere destek olmak boynumuzun borcu’’ diye konuştu.

 

Açılış konuşmalarının ardından TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Evrim Aras, TOBB Ankara Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı ve İç Anadolu Bölge Temsilcisi Serpil Polat ve TOBB Kayseri Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Üyesi Zuhal Gözüküçük ile bir panel gerçekleştirildi.

 

TOBB Kayseri Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Üyesi Zuhal Gözüküçük, 2007 yılında kurulan TOBB Kadın Girişimciler Kurulu ile Türkiye’nin en büyük kadın gücü olduğumuzu katılımcılara önemle vurguladı. Makine yedek parçaları üreten Zuhal Gözüküçük, ara eleman ihtiyacı olduğunu, Meslek Liseleri ile AB Projeleri yürüterek bu ihtiyaca çözüm üretmeye çalıştığını katılımcılar ile paylaştı.

TOBB Ankara Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı ve İç Anadolu Bölge Temsilcisi Serpil Polat, sayıları 80’den fazla olan zanaatkârları bir araya topladığını, Türk Kültürü’nü tanıttıklarını ve farklı pazarlar oluşturarak bu değerlerin unutulmamasına çalıştıklarını ifade etti.

 

TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Evrim Aras, Aras Kargo’da işi mutfağından öğrendiğini ve sevdiğini dile getirdi. Çalışanları ile paylaşım kültürüne geçerek daha başarılı bir şirkete dönüştüklerini, markalaşma sürecinde yaşadığı tecrübeleri katılımcılar ile paylaştı.

 

Panelin ardından “Geçmişten Günümüze Kadın Girişimciliği”  konulu Yağlı Boya Resim Yarışmasında dereceye girenlere ödüllerinin verilmesiyle program sona erdi.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA