TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Suriyelilerin İşgücü Piyasasına Erişimi Toplantısı Antakya’da yapıldı


20.05.2016 / HatayT.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Türkiye Odalar Borsalar Birliği işbirliğinde Antakya Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde 20.05.2016 Cuma günü Hatay Erol Bilecik Kongre Salonu’nda “Geçici Koruma Kapsamındaki Suriyelilerin İşgücü Piyasasına Erişimi” konulu bilgilendirme semineri düzenlendi.​

Seminere Antakya Ticaret ve Sanayi Odası(ATSO) Başkanı Hikmet Çinçin, HESOB Başkanı A. Kadir Teksöz, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Daire Başkanı İlknur Tosun Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Uzmanı Ali Bitmez, ATSO Genel Sekreteri Serdar Yılmaz Saraç ile davetliler ve basın mensupları katıldı.

 

Toplantının açılış konuşmasını yapan ATSO Başkanı Hikmet Çinçin, Günümüzde Ülkemizdeki Suriyelilerin durumu bir tek bizim değil, tüm dünyanın önemli bir sorunu haline gelmiş bulunmaktadır. Şu anda resmi rakamlara göre Hatay İlimizde yaklaşık 400 bin Suriyeli sığınmacı bulunmaktadır. Ülkemizde ise yaklaşık 2,5 milyon civarında Suriyeli sığınmacı bulunduğu bilinmektedir. Ülkemizdeki Suriyelilerin: barınması, çalışması, geçimlerini temin etmeleri, Türkçe öğrenmeleri, ülkemizin sosyo-ekonomik durumunu bozmadan barış ve refah içinde bizlerle birlikte uyum içinde yaşamalarını sağlamamız gerekmektedir. En önemlisi de, Ülkemizde Geçici Koruma Kapsamındaki Suriyelilerin İşgücü Piyasasına Erişimini yani istihdamlarını sağlamamız gerekmektedir.

Bu açıdan bugün, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Türkiye Odalar Borsalar Birliği işbirliğinde Antakya Ticaret ve Sanayi Odamızın ev sahipliğinde düzenlediğimiz "Geçici Koruma Kapsamındaki Suriyelilerin İşgücü Piyasasına Erişimi Bilgilendirme Toplantısı"na çok önem veriyoruz" dedi. Çinçin, toplantının yararlı ve faydalı sonuçlara vesile olması dilekleriyle sözlerini sonlandırdı.

 

Suriyelilerle ilgili yönetmelik anlatıldı

 

Daha sonra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Uzmanı Ali Bitmez, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Daire Başkanı İlknur Tosun kürsüye gelerek geçici koruma sağlanan yabancıların çalışma izinlerine dair yönetmelik ve uygulamalarla ilgili bilgi verdi. Tosun açıklamasında, bu toplantıları 10 ilde yapacaklarını 2011’den itibaren ülkemize yoğun olarak gelen Suriyeli nüfusa 6 aylık geçici izin verildiğini, Suriyelilerin ülkelerine dönme durumlarının olmamasıyla birlikte konuyla ilgili yönetmelik çıkarıldığını ifade etti. Tosun ve Bitmez konuyla ilgili katılımcıları bilgilendirdi.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA