TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Suriyelilerin İşgücü Piyasasına Erişimi” konulu bilgilendirme toplantısı Şanlıurfa’da düzenlendi


30.05.2016 / ŞanlıurfaÇalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin işbirliğiyle düzenlenen “Geçici Koruma Kapsamındaki Suriyelilerin İşgücü Piyasasına Erişimi” konulu bilgilendirme toplantısı, Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası’nın (ŞUTSO) ev sahipliğinde yapıldı. ŞUTSO Başkanvekili Halil Akkaya, Suriyeli vatandaşların istihdam potansiyelinin iş barışını bozmadan kullanılmasının hem ilimiz hem de ülkemiz için üzerinde hassasiyetle durulması gereken bir konu olduğunu vurguladı. ​

Yabancıların istihdamı, kayıt dışı çalışan Suriyeliler ile ilgili idari ve cezai yaptırımlar, çalışma izni başvuru koşulları ve son dönemde gerçekleştirilen yasal düzenlemelerin getirdiği yenilikler gibi konularının ele alındığı “Geçici Koruma Kapsamındaki Suriyelilerin İşgücü Piyasasına Erişimi Bilgilendirme Toplantısı ŞUTSO Başkanvekili Halil Akkaya, Meclis Üyeleri M. Fatih Us, Abdurahman Acıı, Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Ateş ile davetlilerin katılımıyla Meclis Toplantı Salonu’nda yapıldı.

 

Toplantının açılış konuşmasını ŞUTSO Başkanvekili Halil Akkaya gerçekleştirdi. Akkaya Suriyeli vatandaşların istihdam potansiyelinin iş barışını bozmadan kullanılmasının hem ilimiz hem de ülkemiz için üzerinde hassasiyetle durulması gereken bir konu olduğunu vurguladığı konuşmasında şunları kaydetti: “Suriyelilerin istihdam edilmesine ilişkin esas ve usulleri belirleyen yönetmelik bilindiği üzere geçtiğimiz ocak ayında yürürlüğe girdi. O günden bu yana da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Yabancılar Daire Başkanlığı tarafından yaklaşık 8 bin Suriyeli mülteciye çalışma izni verildi. İlimizde de yaklaşık 600 bin Suriyeli Mülteci var ve bunların önemli bir kısmı işgücü potansiyeli oluşturmaktadır. Bu potansiyelin iş barışını bozmadan kullanılması hem ilimiz hem de ülkemiz için üzerinde hassasiyetle durulması gereken bir konudur.  Suriyeli Mülteciler arasında çok nitelikli insanlar var. Bu insanların da değerlendirilmesi gerekiyor, ancak haksız rekabetin, istihdam alanlarına ve bireylerin sosyal hayatlarına gelebilecek zararların önlenmesi adına yapılan ve bugün burada anlatılacak olan düzenlemelere tüm işverenlerin uyması şarttır” dedi.

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Daire Başkanı İlknur Tosun Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Uzmanı Bünyamin Aksoy’un sunumlarıyla süren toplantıda Suriyeli işçilerin çalıştırılması için yapılan yasal düzenlemeler hakkında detaylı bilgiler paylaşıldı.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA