TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Emine Erdoğan’dan kadın istihdamıyla ilgili projeye destek


31.05.2016 / İstanbul“Mobil Çözümlerin Adresi: Kadın” Projesi Kapanış Etkinliği İstanbul Ticaret Odası Meclis Salonu’nda Emine Erdoğan’ın katılımı ile gerçekleştirildi.​

“Mobil Çözümlerin Adresi:  Kadın” projesi İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından kar amacı gütmeyen kuruluşlara yönelik açılan 2015 yılı “Kadın İstihdamının artırılması Mali Destek Programı” kapsamında hibe desteği almaya hak kazanan ve uygulanan proje, İstanbul Ticaret Odası Koordinatörlüğünde faaliyetlerini yürüten TOBB İstanbul Kadın Girişimciler Kurulu tarafından hayata geçirildi.

 

Proje kapsamında eğitim alan ve başarı sağlayan katılımcıların ödüllerinin verildiği törende bir konuşma yapan Emine Erdoğan, “Kadınların iktisadi hayata katılması kalkınmayı hızlandırır ve dengeli bir ekonomik büyümeye imkan verir” dedi. Sözlerine devamla, Kadınların ekonomik hayata entegrasyonunun en somut göstergesi kadın istihdamındaki artıştır. Bu konuda her ne kadar istediğimiz seviyede değilsek de son yıllarda önemli ilerlemeler kaydettik. Son 10 yılda erkeklerde istihdam yüzde 21 artarken, kadınlarda yüzde 52’lik bir artış sağlanmıştır. Bu elbette ekonomik ve sosyal açıdan resmi bir denge getirmiştir. Bu noktada sadece kadın istihdamının değil kadın girişimciliğinin de desteklenmesi gerektiğinin altını çizmek istiyorum” dedi.

 

Erdoğan “Kadın istihdamı ve kadın girişimciliği konusunda hassasiyet göstermemiz gereken en önemli nokta kadın emeğinin sömürülmemesidir. Ücret farklılığı gibi hususların bertaraf edilmesi hakkaniyetin de gereğidir. Toplumsal cinsiyet adaletini her açıdan tesis etmek durumundayız” diye konuştu.

 

-Çağlar: “Kadın toplumun gelişiminde büyük önem taşıyor”

 

İstanbul Ticaret Odası Başkanı İbrahim Çağlar ise konuşmasında, “Kadın, toplum ve ailenin sosyal gelişiminde büyük önem taşımaktadır” ifadesini kullandı.

 

Çağlar şunları söyledi: “Başarının yenilik yapma kabiliyetiyle ölçüldüğü küresel bir dünyada, kadın duyarlılığı ve organizasyon becerisinin hayati bir rol oynadığını vurgulayan İbrahim Çağlar, nüfusun yarısı kadın olmasına karşın kadınların işgücüne katılım oranının yüzde 30 düzeylerinde kaldığını belirtti. Çağlar, "Her 100 işverenden 92'si erkek, sadece 8’i kadın. Kadın emeğinin işgücü piyasasında ve girişimcilik noktasında çok daha ileriye taşınmaları gerekir. Bu, dünyanın yaşadığı sosyo-ekonomik problemlerin merhemidir."

 

 Dünya Bankası'nın araştırmasına dikkati çeken Çağlar, "Araştırmaya göre çalışan kadın sayısında sadece yüzde 6'lık bir artış, dünya genelinde yoksulluğu yüzde 15 azaltıyor. Kadın eli değdiğinde yaralar kapanır, dünya değişir; bu kadar açık" diye konuştu. Çağlar, Mobil Çözümlerin Adresi: Kadın Projesi'nin mobil teknoloji sektöründe kadın istihdamının artırılması, girişimcilik reflekslerinin geliştirilmesine yönelik  önemli bir destek olarak hayata geçtiğini ifade etti.

 

TOBB İstanbul Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı ve Marmara Bölgesi Temsilcisi Hatice Güner Kal da TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu tarafından kurulan TOBB Kadın Girişimciler Kurulu hakkında kısa bilgilendirmede bulunurken, “Üstlendiğimiz görevin bilinciyle; Türkiye’de kadın girişimciliğini artırmak, kadınlarımızı sosyal ve ekonomik olarak daha iyi  seviyelere  ulaştırmak amacıyla, birçok proje, eğitim ve farkındalık yaratacak bilgilendirme toplantıları  yaptık ve yapmaktayız” dedi.

 

Proje kapsamında, mobil hizmetler ve internet teknolojileri sektöründe nitelikli kadın iş gücü, kadınların istihdam edilme kapasitesini ve kadın girişimciliğini artırmak amacıyla, üniversite öğrencileri veya üniversite mezunu 41 kadın sınıf içi eğitim ile, 100 kadının uzaktan eğitim ile mobil teknoloji endüstrisine kazandırıldı.  Katılımcılara 180 saatlik eğitim ve ek olarak 40 saat süren Mobil Teknoloji Tasarımı Eğitimi verildi.

 

Katılımcılar, mobil teknolojiler alanındaki iş fikirlerini hayata geçirmek üzere projelendirdi ve mobil uygulama fikirlerini melek yatırımcılara sunma imkânı buldu. Üretilen 18 proje fikrinden üçü ödüle layık görüldü. Ödül alan üç mobil uygulama projesi ise: ANKA Sessiz Çığlık (Ayça Tüzmen Yıldırım), Dip Köşe (Buse Tekin & Elif Oymak) ve Akıllı Arkadaşım (Emine Mine) oldu.

 

Proje kapanış etkinliğine; yaklaşık 400 kişi ile TOBB Bilecik KGK Başkanı Hülya Esel, TOBB Bursa KGK Başkanı Nurcan Özdemir, TOBB Düzce KGK Başkanı Yasemin Karslıoğlu, TOBB Kocaeli KGK Başkanı Bahar Baykal ve Kurul üyeleri TOBB Yalova KGK Başkanı Zuhal Karakoyun ve kurul üyeleri ve TOBB İstanbul KGK üyeleri katılım sağladılar.

 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA