TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Elazığ’da Dış Ticaret Bilgilendirme Semineri yapıldı


31.05.2016 / ElazığEkonomi Bakanlığı koordinatörlüğünde, TOBB ve Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği’nin (DAİB) organizasyonu ile Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası’nda düzenlenen ‘Dış Ticaret Semineri’ne, TOBB Dış Ticaret Müdürü Ayşe Mehtap Ekinci, Elazığ TSO Başkanı İdris Alan, Ekonomi Bakanlığı uzmanları, İl Ticaret Müdür Vekili Mehmet Çelik, DAİB uzmanları, ihracatçı kuruluş temsilcileri ve Elazığ TSO Yönetim Kurulu üyeleri katıldı.​

TOBB Dış Ticaret Müdürü Ayşe Mehtap Ekinci burada yaptığı konuşmada, “Elazığ’ın 2005 yılından 2015 yılına ihracat rakamlarında 3,5 kat artış yaşandığını görmekteyiz. 2015 yılında 170 milyon Dolarlık bir ihracat görülüyor ki Elazığ bu rakam ile dış ticaret fazlası veren ender illerden biri olduğunu ortaya koymaktadır. Bu anlamda Elazığ’ın ciddi bir dış ticaret potansiyeli bulunmaktadır. Elazığ’ın ihracat yaptığı ülkelere baktığımızda birçok ülkenin yanı sıra Çin’i görmekteyiz. Çin kolay ihracat yapılan ülkelerden biri olmamasına karşın Elazığ bunu başardı. Bu ihracatın artarak devam etmesini temenni ediyorum” dedi.

 

-Alan: “İhracatı artırmayı hedefliyoruz”

 

Konferansla ilgili değerlendirmede bulunan Elazığ TSO Başkanı İdris Alan ise, Elazığ’ın ihracatının yükseltilmesi, bölge ülkeleri ile yapılan ticaretin geliştirilmesi ve devlet desteklerinin artması amacıyla bu semineri yaptıklarını anlatarak, “Elazığ çok önemli bir ihracat potansiyeline sahip olmasına karşın maalesef ihracatçı firma sayısı ve ihracattan elde ettiği payıyla istenilen düzeyde değildir. Bilindiği gibi ülkemizin 2023 yılında dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olma hedefi bulunmakta ve bu hedefe ulaşmak için 500 milyar Dolarlık bir ihracat hedefi koymuştur. Ekonomi Bakanlığımız bu hedefe ulaşılması noktasında ihracat potansiyeli yüksek olan illeri belirlemiştir. Bu illere özen önem vermektedir. Elazığ da bu iller kapsamındadır. Elazığ’ın ihracatının arttırılması bizim de en büyük hedefimizdir. Oda olarak ilimiz ihracatının yükseltilmesi ve ülkemiz ihracatına katkı sağlanması için projeler hazırlanmakta ve ilimizin ihracat kapasitesini artırmaya yönelik gayret göstermekteyiz. Bu bağlamda eğitim seminerleri düzenlemeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

 

Yapılan konuşmaların ardından, Ekonomi Bakanlığı Uzmanları ile Eximbank Uzmanı tarafından; İhracatta  Mevzuatı ve Dahilde İşleme Rejimi, Türk Ürünlerinin Yurtdışında Markalaşması, Türk Malı İmajının Yerleştirilmesi ve TURQUALITY'nin Desteklenmesi ile Yurt Dışı Birim, Marka ve Tasarım Destekleri, Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi, Pazar Araştırması ve Pazara Giriş Desteği, Pazara Giriş Belgelerinin Desteklenmesi, Yurt Dışında Gerçekleştirilen Fuar Katılımlarının Desteklenmesi, Türk Eximbank İhracat Kredi Sigorta ve Garanti Programları ve Gürcistan-İran Pazarına İhraç İmkanları konularında birer sunu yapılarak katılımcıların konuya ilişkin çeşitli soruları cevaplandırıldı.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA