TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Turizm Sektör Meclisi Toplantısı gerçekleştirildi


27.05.2016 / AntalyaTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği Turizm Sektör Meclisi Toplantısı, Antalya'da gerçekleştirildi.​

Başkanlığını TOBB Turizm Sektör Meclis Başkanı Osman Ayık’ın yaptığı toplantıya TOBB Sektörler ve Girişimcilik Daire Başkanı Ozan Acar, TOBB Turizm Kurulu Başkanı Özlem Sarı ve Sektör Meclisi üyeleri katıldı.


Turizm sektör raporu çalışmaları, ecrimisil, su, atıksu ve katı atık bedellerinin yüksekliğinin tartışıldığı toplantıda, Birliğimizin Başkan Yardımcılığı görevini 3 dönemdir yürüttüğü Dünya Turizm Örgütü’ne Türkiye’den üyeliğin arttırılması konuları da görüşüldü.

 

Son dönemde turizmde yaşanan keskin düşüşün tartışıldığı toplantıda, bu yıl sadece Antalya’da kötü senaryoda 5 milyon, normal senaryoda ise 3 milyonluk düşüş beklendiği, kıyılardaki turizm geliri kaybının %70’lere kadar çıkabileceği ve bunun turizm sektörüne tedarik yapan diğer sektörlerde de şiddetli bir şekilde hissedileceği belirtildi.

 

Turist sayısındaki azalmaya ek olarak, asgari ücretteki artışın sektördeki işletmeleri zor duruma düşürdüğü değerlendirmesinin yapıldığı toplantıda, sektörün üzerindeki kamusal yüklerin geçici süreliğine hafifletilmesinin işletmelerin bu zor dönemi atlatabilmeleri için gerekli olduğu söylendi.

 

Telif haklarından dolayı da mağduriyetlerini dile getiren turizmciler, otellerde doluluk oranına bakılmaksızın, tam kapasite üzerinden ödenmesi beklenen telif bedellerinin maliyet artırıcı bir unsur olduğu belirtildi.

 

Toplantıda, tanıtım yetersizliği, veri eksikliği ve bilgi üretiminin kısıtlı olması ve nitelikli eleman eksikliği gibi sektörün yapısal konuları üzerinde de duruldu.

 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA