TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

TOBB, Türk taşımacılık sektörünü ayrımcı politikalara karşı Brüksel’de temsil etti


14.06.2016 / Brüksel / BelçikaFransa tarafından kabul edilen ve 1 Temmuz 2016 tarihinde yürürlüğe girecek olan, karayolu taşımacılığı yapan şirketler ve sürücülerine yönelik sektörü zorlayıcı ve uluslararası ticareti engelleyici yeni tedbirlerin protesto edilmesi amacıyla Uluslararası Karayolu Taşımacılığı Birliği (IRU) üyesi 13 Kuruluşun katılımıyla Brüksel’de gerçekleştirilen protestoda TOBB’da yer aldı. ​

Almanya’da başlayan ve AB üyesi devletlerin bir kısmında devam eden yabancı sürücülere yönelik asgari ücret uygulamaları, çalışma ve dinlenme süreleri ile bu sürelerin geçirileceği mekanların dahi, uluslararası mevzuatın dışında bu ülkelerin kendi ulusal kurallarına göre denetlendiği söz konusu tedbirlerin, Türkiye taşımacılık sektörünün önünde yeni bir engel oluşturmaması için TOBB tarafından gerek yurt içinde gerek yurt dışında girişimlerde bulunuluyor.

 

Uygulamaya girecek yeni kanunun uluslararası rekabeti önleyici ve uluslararası ticarete tarife dışı engeller getiren bu uygulamaların öncelikle yürürlükten kaldırılması ve yaygınlaşmasının önüne geçilmesi için Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ve Fransa Devlet Başkanı François Hollande’a hitaben TOBB ve diğer IRU üyesi kuruluşlarca ortak bir deklarasyon imzalandı.  

 

Ayrıca, IRU tarafından yapılan açıklamada, üyelerinin bilgilendirilmesi amacıyla söz konusu kanuna ilişkin 40 adet sorunun Fransa makamlarına sunulduğu ancak hala bir yanıt alınamadığı ifade edildi. Aynı açıklamada, uygulamanın iptal edilmesinin talep edildiği ve Almanya için başlatılan yasal sürecin netleşmesinin beklenmesi gerektiği vurgulandı.  

 

TOBB, Türkiye taşımacılık sektörünün menfaatlerini yurt içinde ve yurt dışında pek çok platformda savunmaya devam edecek. 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA