TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

AB Bilgi Merkezleri Ağı, 20 ilde iftar düzenledi


20.06.2016 / AnkaraAB Türkiye Delegasyonu tarafından finanse edilen ve TOBB tarafından uygulanmakta olan Avrupa Birliği Bilgi Merkezleri Ağı, mültecilere ve onlara ev sahipliği yapan topluluklara, Dünya Mülteciler Günü münasebetiyle, AB Bilgi Merkezlerinin bulunduğu 20 kentte iftar yemeği verdi.​

TOBB bünyesindeki Ankara AB Bilgi Merkezi’nin Altındağ’da bulunan Seymenler Kent Meydanı İftar Çadırı’nda düzenlediği iftar yemeğine, İsveç Büyükelçi Müsteşarı Peter Svensson Kemeny ve TOBB AB Daire Başkanı Mustafa Bayburtlu katıldı.

 

-En fazla mülteciye ev sahipliği yapan ülke Türkiye

 

İsveç Büyükelçi Müsteşarı Peter Svensson Kemeny iftarda yaptığı açıklamada, Dünya Mülteciler Gününde Avrupa Birliği’nin Türkiye’de ilk kez böyle bir etkinlik gerçekleştirdiğini belirterek, “Ramazan şefkat ve hayırseverliğin yansıması gereken bir dönemdir, birbirimizi hatırlamanın, minnettar ve cömert olmanın zamanıdır” dedi.

 

İnsanların ülkesini terk etmek zorunda kalması ve mülteci olmasının üzücü ve zor bir durum olduğunu vurgulayan Kemeny, geçmişte AB içindeki ülkelerde de benzer durumların yaşandığını, kendi ailesinin de son 70 yıl içinde üç kez daha iyi bir gelecek aramak için ülkelerini terk ettiğini anlattı.

 

Kemeny, dünya genelinde tarihte hiç olmadığı kadar fazla mülteci olduğunu, bu sayının bugün 65 milyonu bulduğunu söyledi.

 

Türkiye’nin en fazla mülteciye ev sahipliği yapan ülke olduğuna dikkat çeken Kemeny şöyle devam etti: “Suriye’deki savaş yüzünden Türkiye şuan dünyada en fazla sayıda mülteciye ev sahipliği yapan ülke durumunda. Türkiye’deki 2,7 milyon mültecinin uzun süredir ev sahibi toplumdan aldığı destek son derece etkileyici boyutlarda. AB, Suriye mülteci krizine harcanan beş milyar Euro ile bugüne kadarki en büyük bağışçı konumunda”. 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA