TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

TOBB MEYBEM 7 alanda daha hizmet vermeye hak kazandı


20.09.2016 / AnkaraTOBB - MEYBEM Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezleri, 7 meslekte daha sınav ve belgelendirme hizmeti verecek. ​

Tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde, MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi vermek üzere TOBB tarafından kurulan MEYBEM, TÜRKAK ve MYK denetimlerini başarıyla tamamlayarak, 7 meslekte daha belgelendirme hizmeti vermeye hak kazandı.

 

Bugüne kadar 30’dan fazla il ve ilçede oda/borsalar işbirliğinde belgelendirme çalışmalarını yürüten MEYBEM, inşaat, metal, makine ve asansör ana sektörleri olmak üzere toplam 19 alanda belgelendirme yapabilecek.

 

MEYBEM tarafından belgelendirme yapılan alanlar:

 

İnşaat Grubu; Ahşap Kalıpçı Seviye 3, Betonarme Demircisi Seviye 3, Betoncu Seviye 3, Duvarcı Seviye 3, İskele Kurulum Elemanı Seviye 3, Sıvacı Seviye 3, Seramik Karo Kaplamacısı Seviye 3, Isı Yalıtımcısı Seviye 3, Panel Kalıpçı Seviye 3, İnşaat İşçisi Seviye 2 (Düz İnşaat İşçisi)

 

Asansör Grubu; Asansör Bakım ve Onarımcısı Seviye 3, Asansör Bakım ve Onarımcısı Seviye 4

 

Metal Grubu; Metal Sac İşlemeci Seviye 3, Metal Sac İşlemeci Seviye 4, Çelik Kaynakçısı Seviye 3

 

Makine Grubu; CNC Programcısı Seviye 4, CNC Programcısı Seviye 5, Makine Bakımcı Seviye 3, Makine Bakımcı Seviye 4

 

Özellikle inşaatlarda iş kazalarının yoğun olarak yaşandığı grup olan düz, vasıfsız işçi (İnşaat İşçisi Seviye 2) Mesleki Yeterlilik Belgesi Türkiye’de ilk olarak TOBB - MEYBEM tarafından verilecek.

 

-Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu

 

5544 sayılı Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanununda yapılan değişiklikle, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından belirlenen, tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde çalışanların MYK mesleki yeterlilik belgesi almaları zorunludur. Bakanlık tarafından yayımlanan tebliğler ile belirtilen 48 meslekte, belge zorunluluğu getirildi.  

 

Sınav ücretleri İşsizlik Sigortası Fonundan sağlanacak olup, “MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi” olmayan kişilerin çalıştırılması halinde, işverenlere idari para cezası uygulanacak.

 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA