TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Çağlar: “Üretmeye, dünyaya açılmaya ve büyümeye devam ediyoruz”


21.09.2016 / New York ABDTOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İbrahim Çağlar, TOBB ve ABD Ticaret Odası işbirliğinde, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin katılımıyla New York'ta düzenlenen yuvarlak masa toplantısına katıldı. ABD'li firmaların üst düzey temsilcilerinin katıldığı toplantıda konuşan İbrahim Çağlar, ABD Ticaret Odası ile 2012 yılından itibaren devam eden işbirliği kapsamında bugüne kadar karşılıklı ekonomik ilişkileri artırmak amacıyla yapılan faaliyetler ile 15 Temmuz'da yaşanan darbe girişimi sonrası ülkenin ekonomik durumuna ilişkin genel bilgiler verdi.​

Çağlar, "Bu yıl içinde, sağlık, IT ve turizm sektörlerinde ortak etkinlikler yaptık ve ABD’de Sayın Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere, Başbakanımız ve bakanlarımızla ABD’li yatırımcıları bir araya getirdik" diye konuştu.

 

15 Temmuz'un ardından; insanların dövize değil, TL'ye yatırım yaptığını, Menkul Kıymetler Borsası’nın yükselmeye devam ettiğini hatırlatan Çağlar, Merkez Bankası’nın bankaları ve piyasayı fonlama ihtiyacı duymadığını, faiz indirimlerinin devam ettiğini belirtti. TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Çağlar, ülkede özel tüketimde gerileme olmadığının da altını çizdi.

 

İbrahim Çağlar, bu süreçte, hükümetin piyasaların acil toparlanması için ekonomik reform gündemine de devam ederek yeni bir teşvik paketi açıkladığından söz etti. Çağlar, Türkiye’nin istikrarlı ekonomisi, genç ve dinamik nüfusunun enerjisi ile üretmeye, dünyaya açılmaya ve büyümeye devam ettiğini ifade etti.

 

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ise Türkiye ekonomisine ilişkin bilgilendirme yaparak, firmalardan gelen soruları cevapladı.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA