TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Dayanıklı Tüketim Malları Meclisi, piyasa gözetimi ve denetimini ele aldı


23.09.2016 / AnkaraTOBB Türkiye Dayanıklı Tüketim Malları Meclisi, Eylül ayı toplantısını TOBB ikiz Kuleler’de Meclis Başkan Yardımcısı Ahmet Kaya başkanlığında gerçekleştirdi. Toplantıda ilk olarak, sektördeki öncü derneklerin, beyaz eşya ihracat verilerini içeren sunum meclis üyeleriyle paylaşıldı. ​

Sunumlarda; Ocak-Ağustos ayı dönemi beyaz eşya ihracat rakamları, 2015-2016 yıllarına genel bakış, alt gruplar bazında değerlendirmeler ve dayanıklı tüketim mallarının Türkiye ihracatındaki payına yer verildi. 2-7 Eylül tarihinde gerçekleştirilen,  dünyanın önde gelen tüketici elektroniği fuarı olan IFA ile ilgili gözlemler paylaşıldıktan sonra, adil bir piyasa ortamı yaratmak adına etkili olması gereken Piyasa Gözetimi ve Denetimi (PGD)’nin bazı ülkelerdeki sistematiğini içeren sunum meclis üyeleriyle paylaşıldı.

 

Sunumda, dünya genelinde resmi kurumlar tarafından yapılan ancak son dönemde  resmi kurumlarla özel sektörün işbirliği içinde olduğu PGD mekanizmalarının da oluştuğu belirtilerek, bu kapsamda; Amerikadaki AHAM (The Association of Home Appliance Manufacturers)  Verifide Gözetim ve Denetim Programı, AB çatısı altında faaliyet gösteren CECED (European Committee of Domestic Equipment Manufacturers)’in BVP sistemi, Türkiye’de ise TSE ile TÜRKBESD arasında imzalanan test protokolü hakkında bilgi verildi.

 

Meclis üyeleri; PGD konusunda Türkiye’de nasıl bir yol izlenmesi gerektiğinin görüşüleceği, bu kapsamda ilgili kamu kurumları ile koordinasyon halinde çalışmalarını yürütecek, Meclis bünyesinde bir PGD Çalışma Komitesi oluşturulmasını önerdi.

 

Toplantıda ayrıca; TSE temsilcisi tarafından Enstitü’nün test ve belgelendirme konusunda yeni yeterlilikleri ve kapasitesi hakkında sunum yapıldıktan sonra; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından hazırlanan “Üretim Reformu Paketi Kanun Tasarısı Taslağı” hakkında özet bilgi verildi. 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA