TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

İklimlendirme sektörü haksız rekabetin önlenmesini istedi


06.10.2015 / AnkaraTOBB Türkiye İklimlendirme Meclisi, Ekonomi Şurası’nda seslendirilecek sorun ve çözüm önerilerini görüştü. Daha önce gündemde yer alan maddelere ek olarak haksız rekabetin önlenmesi, tesisat teknolojisi ve iklimlendirme alanıyla ilgili uzmanlaşmış meslek lisesi kurulması ve enerji verimliliği kapsamında istenilen teşviklerin somut hale getirilmesi sektörün çözüm beklediği konular olarak öne çıktı.​

TOBB Türkiye İklimlendirme Meclisi, Meclis Başkanı Zeki Poyraz’ın başkanlığında İstanbul’da toplandı. Toplantının gündeminde; merkezi klima sistemleri cihazlarına uygulanan ÖTV, Mesleki Yeterlilik Komisyonu çalışmaları, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki ile gerçekleştirilen görüşme, Sektörel Ekonomi Şurası’nda sunulmak üzere sorun-çözüm önerilerinin hazırlanması, SOLARTR 2016 Konferans ve Sergisi ile IEA SHC Çalışma Görev Grupları ve uyuşmazlıkların tahkim yolu ile çözülmesi konuları yer aldı.

 

Meclis Başkanı Zeki Poyraz, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki ile görüşmeleri hakkında bilgi verirken, görüşmenin çok olumlu geçtiğini, sektörün uzun zamandan bu yana gündeminde olan teknik şartname, enerji verimliliği ve çevre gibi önemli konuları aktarma fırsatı bulduklarını söyledi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından görüşe sunulan Makine Genel Teknik Şartnamesi’nin ısıtma, soğutma, havalandırma, klima ve otomatik kontrol tesisatı kısmı üzerinde bir seneden bu yana çalıştığını bildirdi.

 

Poyraz, Bakan Özhaseki’nin çözüm odaklı yaklaştığını ifade ederek, bundan sonraki süreçte sektörün sorunlarının daha hızlı çözüme kavuşabileceğini ifade etti.

 

-ÖTV konusu

 

İklimlendirme Meclisi Üyesi Mehmet Şanal da, merkezi klima sistemleri cihazlarına uygulanan ÖTV konusunda Gelir İdaresi Başkan Yardımcısı Sn. Adem Sütçü ve Gelir İdaresi Grup Başkanı Sn. Adem Bilgili ile yapılan görüşme hakkında bilgi verdi. 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA