TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

TOBB Türkiye Petrol ve Petrol Ürünleri Sanayi Meclisi İstanbul’da toplandı


10.10.2016 / İstanbulTOBB Türkiye Petrol ve Petrol Ürünleri Sanayi Meclisi toplantısı, sektör sorunlarını tartışmak üzere İstanbul’da gerçekleştirildi. ​

Petrol sektöründe yaşanan güncel sorunlar, çözüm önerileri ve mevzuat değişikliklerinin görüşüldüğü toplantıda, Tehlikeli Madde Taşımacılığı (ADR) ve TS 12820 Akaryakıt İstasyonları Emniyet Kuralları Standardı konularındaki gelişmeler, Petrol Piyasası Kanunu ve 5015 sayılı Petrol Piyasası Kanununun 19. Maddesi çalışmaları ile gaz yağında ÖTV eşitlemesi gibi sektörü yakından ilgilendiren konular gündeme geldi.

 

Toplantıda, 2013 yılında yayınlanan “Tehlikeli Maddelerin Karayoluyla Taşınması Hakkında Yönetmelik” ile birlikte 31 Aralık 2016 tarihinden itibaren ADR’siz araçların taşıt uygunluk belgesi alması zorunluluğu bulunduğu belirtildi.  Meclis Üyeleri söz konusu belge hakkında yapılan altyapı çalışmaları ve belgeleri temin süresi gibi çalışmalarda gelinen son nokta hakkında istişarede bulundu.

 

Ayrıca, meclis üyeleri tarafından 5015 sayılı Petrol Piyasası Kanununun 19. Maddesi çalışmalarının EPDK tarafından yapıldığının ve 9 ay içerisinde revize edileceği bilgisi verildi.

 

Sektörün en önemli gündemlerinden biri olan gaz yağında ÖTV eşitlemesi de tartışılarak, mevzuatta sadece ısıtma ve aydınlatma amacıyla kullanılabileceği hatırlatıldı.

 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA