TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Çimento sektöründen ‘evsel atıklardan türetilmiş ikincil yakıt kullanımının yaygınlaştırılması’ önerisi


12.12.2011 / TOBB Türkiye Çimento ve Çimento Ürünleri Meclisi, Meclis Başkanı Mustafa Güçlü’nün başkanlığında Ankara’da TOBB Birlik Merkezi’nde sektörün güncel sorunlarını görüşmek üzere kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının üst düzey temsilcilerinin katılımıyla toplandı.​ ​
 

-AB’de ikincil yakıt üretimi yaygın

Sadece İstanbul’da her gün 18 bin ton çöp depolandığına dikkat çeken sektör temsilcileri, belediyeler ve çimento şirketleri arasında evsel atıktan türetilmiş ikincil yakıt hazırlanması için ekipler kurulmasını ve bu yönde çalışma yapılmasını istedi.  Bu yöntem ile enerji gideri yüksek bir sektör olan çimentonun, artan kömür ve petrokok fiyatları karşında rahatlayacağı ifade edildi.

Meclis üyeleri, Avrupa Birliği ülkelerinde çimento üreticilerinin yüzde 90-95 oranında ikincil yakıt kullandığına işaret ederek, sektörün rekabet edebilirliğinin desteklenmesi adına, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca bu uygulamanın teşvik edilmesi talebini dile getirdiler.

Atık Yakma Yönetmeliği kapsamında, 31.12.2012 tarihine kadar, analizörlerle ilgili lisanslı tesislerin ilave sürekli ölçüm cihazı alması gerekliliğini hatırlatan meclis üyeleri, bu alanda karşılaşılan sorunları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı temsilcilerine aktardılar.

Toplantıda, yönetmelik kapsamındaki şartları sağlayan cihazlarla ilgili firmaların sınırlı sayıda olmasının sektöre olumsuz yansıdığı belirtilirken, cihazın temini ve devreye alma ile analiz sürecinden kaynaklanabilecek gecikmelerden dolayı yaşanan gecikmelerin nedenleri Bakanlık yetkilileriyle paylaşıldı.

-EPDK’ya ‘elektrik fiyatlarında artış’ şikayeti

Öte yandan EPDK yetkililerine, elektrik fiyatlarındaki artışlarla ilgili şikâyetler iletildi. Gece tarifelerinin eskiden daha uygun olduğu dile getirilirken, yatırımlarını buna göre yapan firmaların, gece tarifesine getirilen yüzde 46,1 oranındaki artış ile birlikte sıkıntı yaşadığının altı çizildi.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA