TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Petrol ve Petrol Ürünleri Sanayi Meclisi, sektörü ilgilendiren konuları masaya yatırdı


12.07.2017 / İstanbulTOBB Türkiye Petrol ve Petrol Ürünleri Sanayi Meclisi toplantısı, TOBB İstanbul Hizmet Binası’nda Meclis Başkanı Ahmet Erdem Başkanlığında kamu kurumları, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin katılımı ile gerçekleştirildi. ​

Toplantı Meclis Başkanı Ahmet Erdem’in açılış konuşması ile başladı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan Gökhan Öktem ve Mehmet Sinan Günhan ve EPDK’dan Mutlu Zengin’in iştirak ettiği toplantıda, meclis üyeleri sektör sorunlarını aktardı.

 

Öktem ve Zengin tarafından sektör dinlenerek değerlendirmelerde bulunuldu, yapılan çalışmalar ve gelişmeler hakkında bilgi verildi.

 

Toplantıda ilk olarak5015 Sayılı Kanun’un 19.maddesinin değişikliği ve 16.06.2017 tarih ve 30098 sayılı RG’de yayımlanan EPDK Biodizel Tebliği hakkında EPDK kurumundan katılımcılar ile görüş alışverişinde bulunup değerlendirmeler yapıldı.

 

-Toprak kirliliği üzerinde duruldu

 

Toplantının bir diğer gündem maddesi olan Toprak kirliliği hakkında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı katılımcıları tarafından sunum gerçekleştirildi.

 

Şüpheli saha kıstasları ve denetimleri masaya yatırıldı. Ayrıca toprak kirliliği, temizlenmesi maliyetleri ve laboratuvar test taban tavan fiyatları mütalâa edildi. Ayrıca TSE 12820 Standardı gündeme alınarak toprak kirliliği açısından da projeksiyonlar hakkında bilgi verildi.

 

Gazyağı, dizel, LPG, otogaz ve dökme tüplü’de ÖTV eşitlemesiyle ilgili konunun önemi üzerinde durulduğu toplantıda sürecin takipçisi olunması gerektiği yargısına ulaşıldı.

 

-8. Enerji Zirvesi

 

Ekim 2017’de gerçekleşmesi planlanan 8. Enerji Zirvesi için T. Petrol ve Petrol Ürünleri Sanayi Meclisi olarak sektörün sorunlarının ve çözüm önerilerinin yer aldığı bir doküman hazırlanmasına,  maliyet altındaki satışlar konusunun da bu dokümana eklenmesine karar verildi.  

 

Ayrıca PETDER’in sunumuyla Atık Motor Yağlarının Yönetimi Projesi 2016 Faaliyet Raporu ışığında Türkiye madeni yağ piyasası değerlendirilmesi yapılarak güncel projelerden bahsedildi.

 

Stok izleme sistemine ilişkin kurul kararı taslağı ve bu bağlamda otomasyona geçiş süreciyle ilgili de bilgilendirmenin yapıldığı toplantıda önümüzdeki dönemde otomasyon sistemine geçileceği bilgisi verildi. 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA