TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Cengiz Delibaş, Mersin’de işverenlere yeni istihdam teşviklerini anlattı


13.03.2019 / MersinTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Genel Sekreter Yardımcısı Cengiz Delibaş, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen istihdam seferberliği bilgilendirme toplantısında, işverenlere yeni istihdam teşviklerini anlattı.​

2017’de gerçekleştirilen ilk seferberlikte 1 milyon 500 bine yakın yeni istihdam oluşturulduğunu belirten Delibaş, bunun bir rekor olduğunu söyledi.

 

Bu başarının iş dünyasının başarısı olduğunu vurgulayan Delibaş, “2018 yılı ilk 6 ayında işsizlik rakamları düşmeye devam ediyordu ve hedef artık yüzde 10’ların altına çekmekti ama Ağustos ayında çeşitli operasyonlarla ülkenin temel göstergelerinde bozulmalar başladı. Tüm dünyada işsizlik rakamları ekonominin en önemli parametrelerinden birisi. Bizim nüfus yapımız nedeniyle temel sıkıntılarımız var. Genç nüfus için her yıl 1 milyona yakın yeni istihdam oluşturmamız gerekiyor. Geçmişten gelen stok var, onlara iş bulunması gerekiyor. Bu çerçevede, yeniden istihdam seferberliği başladı” dedi. 


Teşviklerden birinin ‘Ücret Teşviki’ olduğunu bildiren Delibaş, bu teşvikin Türkiye’de ilk kez uygulandığını dile getirdi. Üç ay sürecek teşvikin 1 Şubat - 30 Nisan tarihleri arasında alınan her yeni işçi için uygulanacağını anlatan Delibaş, ‘Sigorta Primi ve Vergi Teşviki’, ‘Kısa Çalışma Ödeneği’ ve ‘Asgari Ücret Desteği’ ile diğer teşvikler hakkında da katılımcılara detaylı bilgiler verdi. 

-Kızıltan: “Yeni teşviklerde önemli destekler var” 


Toplantının açışında konuşan MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, istihdamın önemine dikkat çekti. İşveren ve çalışanı aile olarak gördüklerini vurgulayan Kızıltan, bu aile yapısının mutlu şekilde sürmesi ve aileye yeni fertlerin katılması adına çalıştıklarını anlattı.

 

İstihdam Seferberliği teşviklerinin hem mevcut işçiyi korumak hem yeni işçi istihdamını sağlamak hem de sürdürülebilirlik adına önemli destekler içerdiğini vurgulayan Kızıltan, “Bugün konunun mimarlarından olan TOBB Genel Sekreter Yardımcısı Cengiz Delibaş aramızda. Türkiye’yi dolaşarak seferberliği ve teşvikleri anlatıyor. Mersin 12’inci şehir. Bu fırsatı iyi değerlendireceğinizi tahmin ediyorum” dedi. 

MDTO Başkanı Cihat Lokmanoğlu da istihdamın Türkiye için önemine değinerek, “TOBB bu konuyu başından beri takip ediyor. Türkiye’nin en önemli konularından birisi istihdam. Bu konularda bizim yapmak istediğimiz, bürokratların yazdıklarını, tüccarın, tacirin lisanına çevirip daha fazla yardımcı olmak” diye konuştu. 

 

MTB Başkanı Abdullah Özdemir ise 2018’in Türk ekonomisi için çetin bir mücadele yılı olduğunu belirterek, 2018’in son çeyreğinde ekonominin yüzde 3 küçüldüğünü, işsizlik oranlarının 2 puan arttığını hatırlattı. 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA