Tel: +90 312 219 4254

Faks: +90 312 219 4258

Dumlupınar Bulvarı No: 252

06530 / ANKARA

INCOTERMS® KURALLARI HAKKINDA

ICC’nin dünyaca ünlü Incoterms® 2020 kuralları, her yıl trilyonlarca dolarlık küresel ticareti kolaylaştırmaktadır. Incoterms®

 

Incoterms® kuralları nelerdir?
ICC’nin Incoterms® kuralları, malların satışı için gerekli ticaret şartlarıdır. Satın alma siparişi doldururken veya bir nakliye için paketleme ve etiketleme yaparken ya da menşei şahadetnamesi hazırlarken Incoterms® kuralları size rehberlik edecektir. Incoterms® kuralları ithalat ve ihracatçılar için özel rehberlik hizmeti sağlamaktadır.

Incoterms® kuralları kim tarafından yayınlanmaktadır?
1919 yılındaki kuruluşundan bu yana, ICC uluslararası ticaretin kolaylaştırılması için çalışmaktadır. Dünyanın dört bir yanındaki tüccarlar arasındaki farklı uygulamalar ve hukuki yorumlar ortak bir takım kuralları ve ilkeleri gerekli kılıyordu. ICC, bu ihtiyaca cevaben 1936'da ilk Incoterms® kurallarını yayınladı. O günden bu yana bu kuralları devam ettiriyoruz ve geliştiriyoruz. ICC olarak, Yüzüncü Yılımızı kutladığımız 2019 yılında, Dünya Ticaret Organizasyonu olarak Incoterms® 2020’yi duyurmaktan mutluluk duyuyoruz. Incoterms® kurallarının bu yeni baskısı, gelecek yüzyılın küresel ticaretini hazırlamaya yardımcı olacak.

Uluslararası ticarette neden Incoterms® kuralları kullanılmalıdır?
Her ne kadar ABD'de var olan Uyumlaştırılmış Tarife Çizelgesi gibi farklı küresel ticaret kuralları var olsa da, Incoterms® kuralları küresel düzeyde ulaşılabilir durumdadır. Ayrıca, Incoterms® kuralları, Amerika Birleşik Devletleri'nin “kamyon taşımacılığından az” (LTL) kuralı gibi ulusal amaçlarla hazırlanmış ticaret terimlerini içermez. Ulusal ticaret politikalarının aksine, Incoterms® kuralları evrenseldir ve ticarete şeffaflık ve öngörülebilirlik sağlar.

Incoterms® ne anlama geliyor?
Incoterms® international commercial terms (uluslararası ticaret kuralları)’nın kısaltmasıdır. Incoterms®, Milletlerarası Ticaret Odası (ICC)’nin bir markasıdır. Incoterms® kuralları;

  • FOB (“Free on Board”),
  • DAP (“Delivered at Place”)
  • EXW (“Ex Works”),
  • CIP (“Carriage and Insurance Paid To”)

gibi ticari terimler ile küresel ticareti düzenleyen kısaltmalar içermektedir.
Bu terimler, tüm dünyadaki alıcılar ve satıcılar için evrensel bir anlama sahiptir. Londra Şehri'nde bir finansal analistseniz, o zaman “FCA” kısaltmasını İngiltere’nin Mali Davranış Otoritesi ile ilişkilendirebilirsiniz.
Fakat tüm dünyadaki ithalatçı ve ihracatçılar için FCA, “Free Carrier” için kullanır ve satıcının malları belirlenen yerde alıcı tarafından belirlenmiş taşıyıcıya teslim etme yükümlülüğüdür.

ICC Incoterms® kuralları en son ne zaman güncellendi?
ICC, son olarak 2019'da Incoterms® kurallarını güncelledi. 1 Ocak 2020 tarihinde Incoterms®  2020 yürürlüğe girecektir.

ICC TÜRKİYE MİLLİ KOMİTESİ

The countdown is on: In autumn 2019, ICC will be releasing the new version of Incoterms ® , which will come into effect on January 1, 2020, worldwide . The updated version has been adapted to the new global trade practices and thus solves the Incoterms ® 2010 from. ICC Turkey provides the English-Turkish version of Incoterms ® . Get your copy today.

Top