TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Dayanıklı Tüketim Malları Meclisi Kasım ayı toplantısını gerçekleştirdi


30.11.2020 / Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye Dayanıklı Tüketim Malları Meclisi, Kasım ayı toplantısı, Meclis Başkan Yardımcısı Şeref Burak Özaydemir başkanlığında video konferans yöntemiyle gerçekleştirildi.​Şeref Burak Özaydemir meclis üyelerine, bir önceki toplantıda alınan kararları ve raporu onaylatarak toplantı açılışını yaptı.​

2021 iş planı ve hedeflere yönelik toplantı öncesinde Meclis Üyeleri ile paylaşılmış olan önerilerek sunularak, sektörün rekabetçiliğinin gelişimi için 2021 İş Planında temel olarak 6 ana başlıkta çalışmaların planlanabileceği değerlendirildi. İç Pazar Rekabetçiliği, Değişen Ekosistemde Tedarik Sanayi, Ar-Ge Altyapısı & İşgücü Dönüşümü, Veri Ekonomisi/Yazılım & Siber güvenlik, İhracat Rekabetçiliği, Enerji & Çevre & Döngüsel Ekonomi belirlenen konu başlıkları oldu.

Toplantı gündemi kapsamında ilk olarak Koç Holding Ekonomik Araştırmalar Koordinatörü Ahmet Çimenoğlu tarafından Dünya ve Türkiye’nin ekonomik görünümü hakkında bilgiler sunuldu. 

 

Çimenoğlu, aşı haberleri, ABD seçim sonuçları, Uzakdoğu ülkelerindeki toparlanma sinyallerinin piyasaları desteklediğini ve bu olumlu sinyaller ile tarımsal emtia, petrol ve bakır fiyatlarının yükselişte olduğunu ifade etti. Çimenoğlu, bakırın özellikle elektrikli araç komponetlerinin önemli bir girdisi olması nedeniyle, elektrikli araçlarının daha da yaygınlaşması ile birlikte fiyatının artması beklentisi olduğunu dile getirdi.

 

Döviz rezervlerinin halen son 15 yılın en düşük seviyelerinde olduğunu belirte Çimenoğlu, TL mevduat faizleri yükselmesine rağmen yatırımcılar dolarda kalmayı tercih ettiğini ve yabancı para mevduatları 20 Kasım itibariyle en yüksek seviyeye (228,2 milyar USD) yükseldiğini söyledi. Çimenoğlu, Kasım ayında reel sektör ve tüketici güven endeksinin düşerek, kur hareketleri, yönetim değişikliği ve ikinci dalganın ilkinden daha kuvvetli sürüyor olmasının etkili olduğunu belirtti. Çimenoğlu, otomotiv ve beyaz eşya satışlarının Eylül/Ekim ayında gücünü koruduğunu ancak faizlerdeki artış en çok konut satışlarını olumsuz etkilediğini dile getirdi.

 

Meclis üyesi Elektronik Cihazlar İmalatçıları Derneği Genel Sekreteri Ahmet Çelebi deTRT Bandrolsüz olarak satılan LCD TV’ler gündem maddesi hususunda bilgi verdi. Piyasada bazı firmaların TV fiyatı üzerinden %16 TRT bandrol ücretini ödememek için TV tuner kısmını ekrandan ayırarak, televizyonu “Uydu Alıcılı LED”, “HD Ready Uydu Alıcılı LED Ekran”  veya “Dual LED” gibi isimler altında monitör gibi piyasaya sürdüğünü, TRT bandrol ücretini ise çok düşük bir maliyete sahip olan ve TV ile birlikte hediye olarak verilen uydu alıcısı üzerinden % 10 oranında ödeyerek, haksız fiyat avantajı sağladığını dile getirdi.

 

Toplantının son gündem maddesi hususunda Arçelik Enerji Yöneticisi Ömer Ünal, “Ulusal Enerji Verimliliği Finansman Mekanizması Önerisinin Geliştirilmesi” konulu sunumunu meclis üyeleri ile paylaştı.Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı İzleme ve Yönlendirme Kurulu” kararı gereği 12 ay süre ile oluşturulan “Ulusal Enerji Verimliliği Finansman Mekanizması Önerisinin Geliştirilmesi” çalışma grubu kapsamında önerilerin değerlendirildiği bilgisini paylaştı. Bir sonraki çalışma grubu toplantısında güncel önerilerine dair yapılacak olan sunum için TOBB Dayanıklı Tüketim Malları Meclisi Üyelerinin taslak görüşlerini de ileteceğini dile getirdi.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA