TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Petrol ve Petrol Ürünleri Sanayi Meclisi yılın son toplantısını gerçekleştirdi


01.12.2020 / Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye Petrol ve Petrol Ürünleri Sanayi Meclisi, Ahmet Erdem başkanlığında sektördeki gelişmeleri istişare etmek üzere video konferans aracılığıyla bir araya geldi.​
TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ve Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ın katılımıyla 28 Kasım tarihinde bir toplantı düzenlendiğini aktaran Meclis Başkanı Erdem, burada sektörün sorun ve çözüm önerilerini ilk elden iletme fırsatı bulduğunu dile getirdi.

Kaçak akaryakıt satışlarının önlenmesi için KDV’nin sıfırlanarak ÖTV’ye eklenmesi önerisinin istişare edildiği toplantıda ilgili konuda kamu temsilcilerinin de yer aldığı bir çalışma gurubu kurulmasına ve etki analizi ile uygulama prosedürlerini de içeren bir rapor hazırlanmasına karar verildi.

VOC’nin ertelenmesi konusunda bir maliyet analizi çalışması yapıldığı ve erteleme talebinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na iletildiği bilgisi verildi.  Meclisin öteleme talebinin bulunduğu yinelendi. 

İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatları konusunda GSM’nin şirket yerine işyerine verilmesinin sektör talebi olduğu aktarıldı. Konunun son aşamada olduğu ve olumlu ilerlediği bilgisi verildi. 

Biodizel konusunda fiyatın yükseldiği ve sektörde zarara yol açtığı söylendi. En azından ilave yüklerin kaldırılmasının önemli olduğu ve bu sebeple teminat mektubunun kaldırılmasının iyi olacağı belirtildi.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA