TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Ankaralı girişimcilerden çocuklar ve seyyahlar için icat


08.10.2012 / Startup Weekend Etkinliğinde yarışan 14 Girişimci Adayı Takım birbirinden ilginç projeler geliştirdi. Bu projelerden 2’si birinciliği paylaştı. Birinci seçilen projelerden ilki çocuklara elektronik ortamda kitap okumayı sevdirmeyi hedefleyen ‘Kitap Canavarı’, diğeri ise yolculukları daha cazip hale getirmeyi hedefleyen ‘Keyf-i Seyyah’ oldu.​ ​

 

Google ve Microsoft sponsorluğunda girişimciliğin desteklenmesi için çeşitli ülkelerde gerçekleştirilen Startup Weekend etkinliği, 5-7 Ekim 2012 tarihleri arasında TEPAV ve Viveka'nın desteğiyle TOBB ETÜ’nün girişimcilik merkezi ‘Garaj’da gerçekleştirildi.

Etkinlikte 29 iş fikri arasından oylamayla seçilen fikirler 14 girişimci adayı takım tarafından geliştirildi. Bu takımlar 54 saat boyunca kesintisiz çalışarak cep telefonlarında kullanılabilecek mobil uygulama  fikirlerini örnek ürün aşamasına getirdi ve jürinin değerlendirmesine sundu. Jüri birbirinden ilginç projeler arasından seçim yapmakta zorlanınca yapılan değerlendirme sonunda, aynı puanları alan 2 birinci, 2 ikinci takım çıktı. 

Startup Weekend Ankara’da ‘Kitap Canavarı’ ve ‘Keyf-i Seyyah’ fikir ve örnek uygulamaları birinciliği kazandı. Ezgi Çetin, Gizem Kılıç, Edebali Şener ve Sercan Uysal’dan oluşan ekibin geliştirdiği ‘Kitap Canavarı’, kitap okumayı çocuklar için cazip hale getirmeye yönelik olarak tasarlandı. Çocukların okumaktan sıkılmasını engellemek üzere, kitap bölümleri arasına puzzle’lar yerleştirildi. Okuyucunun ilerleyebilmesi için bu puzzle’ları yapması gerekiyor.

Emine Çimen, Sevilay Yıkılmaz, Emel Bağdatoğlu, Ziya Altınok, Zeydin Bozkurt ve Alper Yasemin’den oluşan ekibin geliştirdiği ‘Keyf-i Seyyah’ ise yolculuklar sırasındaki boş kalan zamanda neler yapılabileceği konusunda kullanıcıları yönlendirme hizmeti vermek üzere tasarlandı.

İnsanlara yolculukları sırasında turist rehberi bulan ve bu rehberden aldığı hizmeti puanlandırma olanağı sağlayarak aynı hizmeti alacak kişilere seçecekleri rehber konusunda yol gösteren ‘Tounat’ ile günlük yaşamdaki aşk, para gibi konularda karar alırken başvurulan eğlenceli karar verme uygulaması ‘Olasılıksız’ fikir ve örnek uygulamaları ise ikinciliği kazandı. Takımlar ödül belgelerini, 54 saat boyunca beraber çalıştıkları, fikirlerini geliştirerek örnek uygulamaya dönüştürmeleri için tasarım, yazılım ve sosyal medya alanında kendilerine destek veren mentorlerinden aldılar.

Startup Weekend Ankara, TEPAV'ın koordinatörlüğünde sürdürülen "Küresel Girişimcilik Programı (Global Entrepreneurship Program / GEP) - Türkiye" kapsamında TOBB ETÜ ve Viveka İnkübasyon Merkezi ile işbirliğinde düzenlendi.  Startup Weekend, Moğolistan'dan Güney Afrika'ya, İngiltere'den Brezilya'ya dünya çapında 70'in üzerinde ülkede düzenlenen ve 45 binin üzerinde girişimciye ulaşan küresel ve kar amacı gütmeyen bir etkinlik. Daha önce Türkiye'de Aralık 2011'de İstanbul'da yapılan etkinlik, Ankara'da da ilk kez düzenlenmiş oldu.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA