TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

TOBB heyeti, Kolombiya Yetenek ve Toplumsal Beceri Edinme Bakanlığı Bakan Yardımcısı Laurido ile görüştü


09.05.2024 / Bogota / KolombiyaDünya Odalar Federasyonu Amerika Bölge Zirvesi için Kolombiya’nın Başkenti Bogota’ya giden TOBB heyeti, Kolombiya Yetenek ve Toplumsal Beceri Edinme Bakanlığı Bakan Yardımcısı Ana Lucia Caicedo Laurido ile bir araya geldi. ​
Bogoto Ticaret ve Sanayi Odasında gerçekleşen görüşmede, TOBB heyeti tarafından Türkiye ile Kolombiya arasında müzakereleri devam eden serbest ticaret anlaşmasının bir an önce tamamlanması konusundaki beklenti ile onay süreci beklenen Yatırımların Karışlıklı Teşviki ve Korunması Anlaşmasının onay sürecinin tamamlanması talep edildi. 

Ayrıca, Kolombiya Hükümeti tarafından Türkiye’den inşaat demiri ithalatına uygulanana korunma önlemi hakkındaki sektörün talebi aktarılarak, sürec hakkında bilgi talep edildi. 

Kolombiya heyeti ise 2015 yılında Türkiye Cumhuriyeti Yükseköğretim Kurulu ile Kolombiya Cumhuriyeti Eğitim Bakanlığı Arasında Yükseköğretim Alanında İşbirliğine Yönelik Mutabakat Zaptı'na atıf yapılarak, öncelikle bio-teknoloji başta olmak üzere bilim ve teknoloji arasındaki işbirliğine olan talebi vurguladı.

Görüşmeye, Türkiye’nin Kolombiya Büyükelçisi Beste Pehlivan Sun, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Ülken, Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı ve Dünya Odalar Federasyonu Genel Konseyi üyesi İzzet Volkan, Bogota Ticaret Müşaviri Muhammet Hartavi, TOBB Genel Sekreter Yardımcısı Sarp Kalkan, AB ve Dış ilişkiler Daire Başkanı Mustafa Bayburtlu ile Uzman Yardımcısı Simay Tunçkılıç katıldı.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA