TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

‘Yatırım teşvikleri ‘TOBB’da tartışıldı


07.10.2011 / Yatırım teşvikleri konusu TOBB’da düzenlenen istişare toplantısında masaya yatırıldı. TOBB çatısı altında faaliyet gösteren sektör meclislerinin Başkan ve üyelerinin katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda kamu kuruluşlarından temsilciler de yer aldı.​ ​

Toplantının açılış konuşmasını yapan TOBB Genel Sekreter Yardımcısı İskender Elverdi, teşvik sisteminin nasıl olması gerektiğinin yıllardır tartışılan bir konu olduğunun altını çizerken, tüm kesimleri memnun eden sihirli bir teşvik sisteminin mevcut olmadığını dile getirdi. Herkesin teşvik edildiği bir sistemin teşvik sistemi olamayacağını ifade eden Elverdi, sistemin nasıl olması gerektiği konusunda özel sektörün görüşlerini almayı amaçladıklarını vurguladı.


Ekonomi Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı İbrahim Şenel de konuşmasında önümüzdeki süreçte yatırım teşviklerinin nasıl olması gerektiği konusunda istişare yapmanın ve girişimcilerin görüşlerinin alınmasının önemine dikkat çekti.

İbrahim Şenel, yatırım, üretim ve ihracat zemininde kurumların uyumu konusunda yeni yapıdan oldukça umutlu olduklarını anlattı.


TEPAV Direktörü Prof. Dr. Güven Sak da konuya ilişkin bir sunum gerçekleştirirken; mükemmel, herkesin istediği gibi bir teşvik sisteminin güçlüğünden söz etti. Prof. Sak mevcut sistemin araçlarının nasıl iyileştirilebileceğine dair unsurlara değinerek, Türkiye’nin 10 büyük ekonomiden birisi olması için anahtarın verimlilik artışında bulunduğunu söyledi.


Toplantıya katılan sektör meclisi temsilcileri de konuya ilişkin görüşlerini ve önerilerini dile getirdiler.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA