TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Müteahhitlik Meclisi Başkanlığına Mithat Yenigün seçildi


05.05.2016 / AnkaraTOBB Türkiye Uluslararası Müteahhitlik Hizmetleri Meclisi, sektörün gündemindeki konuları görüşmek ve meclis divanını seçmek üzere Ankara’da biraraya geldi. Meclis Başkanlığına Mithat Yenigün seçildi.​

Türkiye Sektörler ve Girişimcilik Daire Başkanı Ozan Acar yaptığı açılış konuşmasında, Türkiye Sektör Meclislerinin 2006 yılından beri faaliyet gösterdiğini hatırlatarak; meclislerin kamu, özel sektör ve sektörel sivil toplum kuruluşlarını yasal bir zeminde buluşturan platform olduğunu ifade etti. Türkiye’de sektör meclisleri kadar kapsamlı benzeri bir yapının bulunmadığını söyleyen Acar, meclisler tarafından hazırlanan görüşlerin, kamunun mevzuat hazırlama sürecine büyük katkı sağladığını vurguladı. Ozan Acar, Türkiye Uluslararası Müteahhitlik Hizmetleri Meclisi’nin de bu anlamda önemli çalışmalara imza attığını anlattı.

 

-Ortaklık kültürü

 

Acar’ın konuşmasının ardından meclis divan seçimine geçildi. Türkiye Uluslararası Müteahhitlik Hizmetleri Meclisi Başkanlığı’na oy birliği ile Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Mithat Yenigün seçildi. Asfalt Müteahhitleri Derneği Başkanı Ayberk Özcan ise Başkan Yardımcısı oldu.

 

Mithat Yenigün yaptığı konuşmada, uluslararası müteahhitlik pazarında pazar payını ve yaratılan katma değeri arttırmak için Türk firmaları arasında ortaklık kültürünün geliştirilmesi gerektiğini belirterek, firmalar arasında oluşturulacak güç birliği ile toplam ciro bazında sıçrama yapılacağını ve rekabet gücünün arttırılacağını bildirdi.

 

Toplantı ayrıca, başta “kamu ihale sisteminde yaşanan sorunlar ve mevzuat revizyon çalışmaları”, “yurtdışı müteahhitlik hizmetlerinde işçi-işveren uyuşmazlıkları” ve Libya-Irak Teminat Mektupları Sorunları” olmak üzere inşaat/taahhüt sektöründeki son gelişmeler, yaşanan sıkıntılar ve çözüm önerileri değerlendirildi.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA