TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Suriyelilerin istihdamı EBSO'da tartışıldı


17.05.2016 / İzmirEge Bölgesi Sanayi Odası, Türkiye'de geçici koruma kapsamında bulunan Suriyelilerin 15 Ocak 2016 tarihinden itibaren başlayan çalışma izni ve istihdamlarına ilişkin bilgilendirme toplantısı düzenledi. ​

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) işbirliğinde gerçekleştirilen toplantıda; Çalışma Genel Müdürlüğü Daire Başkanı İlknur Tosun, geçici koruma sağlanan yabancıların çalışma izinlerine dair yönetmelik sonrası Suriyelilerin istihdamı, kayıtdışı çalışanlarla ilgili yaptırımlar, geçici koruma altındaki yabancıların çalışma izin başvuru koşulları ve son dönemde getirilen yenilikleri anlattı.

 

EBSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Erdoğan Çiçekçi, toplantının açılışında ve soru-cevap bölümünde yaptığı konuşmalarda yönetmeliğin yeni olduğunu, izinler konusunda işverenlerin çok bilgisi olmadığını ve ortaya çıkacak zorlukların bulunduğunu ifade etti.

 

Suriyeli istihdamına “Türk istihdamını çalıyorlar” diye bakmadıklarını söyleyen Çiçekçi, “Bu uygulamayı bir dünya bakışı içinde evrensel bir hareket olarak görüyoruz. Bunu yapmayan ülkeleri kınıyoruz. Biz yaptık diye değil yapılması gerekeni onlar yapmıyor diye kınıyoruz. Eksik bir şeyler varsa onların düzeltilmesi için pozitif fikirler konulmalı" dedi.

 

2.2 milyon Suriyeli arasında geçici koruma dahil 7 bin Suriyeli işçinin yasal olarak çalıştırıldığını ifade eden Çiçekçi, “Toplantıya katılanlar içinde Suriyeli işçi çalıştıran kimse bulunmuyor. Bir yıl sonra nereye gidecek diye düşünüyorsunuz. İzin çıkana kadar işçi kaçıp gidiyor. Uygulamada izinle ilgili süreçlerin kolaylaştırılması gerekiyor. Pratik ve doğru çözüm istiyoruz" dedi.

 

Daha kolay ve daha uygulanabilir bir yasa olması yönünde çağrı yapan Erdoğan, “Buna yönelik düzenlemeler bir an önce yapılmalı. İşverenler istihdam konusunda izin gerekmediğini zannediyorlar. İstihdamda mutlaka uyulması gereken usul ve esaslar var.  Bunların bilinmesini ve daha anlaşılabilir olmasını sağlamak için bir şeyler yapmak zorundayız" diye konuştu.

 

Erdoğan Çiçekçi ayrıca, Doğu ve Güneydoğu illerinde Suriyelilerin kaçak çalıştırıldıkları yönünde duyum aldıklarını belirterek haksız rekabet koşullarına dikkat çekti.

 

-Mevzuatın eksiklikleri giderilecek

 

Geçici Koruma Kapsamında bulunan Suriyelilerin konumları hakkında bilgi veren Yabancılar Koruma Dairesi Başkanı İlknur Tosun, Suriyelilere 2013'ten günümüzde kadar oturma izni ve çalışma izni olanların başvurularını aldıklarını son çıkan yasa ile geçici koruma altında kendilerine kimlik verilenlere yönelik düzenleme yapıldığını anlatırken, bu kişileri çalıştırmak için uygulanacak izinler hakkında bilgi verdi.

 

Konunun yeni olduğunu söyleyen Tosun, mevzuatın zaman içinde daha iyi anlaşılacağını ve eksikliklerinin giderileceğini bildirdi.

 

Suriyelilerin İŞKUR'a başvurarak çalışma izni alması için 191 lira ödemesi gerektiğini bu parayı bulamayacak olan çalışanların durumunun ne olacağı konusundaki soruyu cevaplayan Tosun, “Bu standart uygulamadır. Bu aşamada belge almak isteyen Mercedes Genel Müdürü de Suriyeli de vermek zorunda. Çözüm olarak çalışma harcı konusunda işveren ile Suriyeli arasında anlaşarak ödenmesi yolu uygulanabilir" dedi.

 

Suriyeli çalıştırmak için bir teşvik bulunmadığına dikkat çeken Tosun, “Çalıştırmanız, insani değerlerden ve çalışanın niteliklerinden faydalanmak konusunda olacak. Bir vergi avantajı ve ayrımcılık şu anda gözükmüyor" diye konuştu.

 

Suriyeli çalıştırmak konusunda Türk vatandaşı sayısının yüzde 10'unu geçemeyeceği yönünde bir kota bulunduğunu hatırlatan Tosun, eğer o dalda çalışacak Türk işçi bulunamadığına yönelik bir belge getirildiği takdirde kota uygulanmayacağını belirtti. 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA