TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Fatsa’da inşaat kalıpçıları sınavda


14.06.2016 / Fatsa / OrduTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) desteklediği MEYBEM Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezi tarafından Fatsa ilçesinde ahşap kalıpçılar için Mesleki Yeterlilik Belgesi sınavı yapıldı.​

Yapılan mesleki yeterlilik sınavları iki aşamada gerçekleşti. Belge almak isteyen ahşap kalıpçıları ilk önce yazılı ve mülakat sınava girdiler ve ardından da yapımı devam eden bir inşaat alanına giderek uygulamalı sınava tabi tutuldular.


MEYBEM temsilcileri tarafından yapılan açıklamada, TOBB bünyesinde faaliyetlerini sürdüren sınavlarda başarılı olan kişilerin, mesleki yeterlilik belgesi almaya hak kazanacağı bildirilerek, şantiyelere artık belgesi olamayan ustaların giremeyeceği vurgulandı.


Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası(FATSO) Genel Sekreteri Hamdi Karamustafa yaptığı açıklamada, “TOBB bünyesinde kurulan MEYBEM yetkilileri ilçemize geldi ve sınavlarını gerçekleştirdi. Oda olarak buradaki rolümüz MEYBEM’e sınava girecek kişilerin koordinasyonunu sağlamak, işçi ve işverenleri bir araya getirmek. Uygulamalı sınav sonunda bağımsız değerlendiriciler, değerlendirmelerini yaparak, başarılı olan kişileri belirleyecekler” diye konuştu.

 

Önümüzdeki günlerde Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğinde MEYBEM tarafından uygulanacak sınavlar ile Fatsa’da Mesleki Yeterlilik Belgesi almayan inşaat ustaları kalmaması hedefleniyor. Bu amaçla sınavların kış aylarında da atölye ortamında yapılması amacı ile Fatsa Gazi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile  protokol yapılarak sınavların yapılmasına devam edilmesi planlanıyor.

 

Ahşap Kalıpçılık mesleğine ilave olarak, önümüzdeki günlerde başvuruları hazır halde bulunan Betonarme Demircisi, Duvarcı, Seramik Karo Kaplamacısı, Sıvacı, Isı yalıtımcı  vb. sektörlerde çalışanlara yönelik Mesleki Yeterlilik Belgesi sınavları yapılacak.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA