TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye E-ticaret Meclisi Covid-19 salgın sürecini değerlendirdi


22.05.2020 / TOBB Türkiye E-ticaret Meclisi, TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Selçuk Öztürk’ün katılımıyla video konferans üzerinden bir araya geldi. ​

Selçuk Öztürk, 30 Mart 2020 tarihinde TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın katılımı ile düzenlenen istişare toplantısı ile 20 Mayıs 2020 tarihinde TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve Hazine ve Maliye Bakanı Bert Albayrak’ın katılımı ile düzenlenen istişare toplantısına 365 oda borsa başkanı ve sektör meclisi başkanlarının katıldığını belirterek, bu platformlarda sektör sorunlarının dile getirildiğini aktardı.

 

Meclis üyeleri Covid-19 salgını sürecindeki gelişmeleri aktardı. Lojistik sektörünün kapasiteleri hakkında istişarelerde bulunuldu.  Ar-Ge personeli için kısa çalışma ödeneğinden istifade edilir ise minimum 15 adam/tam gün şartı sağlanamayacağından, Ar-Ge Merkezi ruhsatlarının iptalini önleyecek düzenlemenin yapılmasında fayda olduğu beyan edildi. İlgili sürecin takip edildiği paylaşılarak kanun kapsamında yürütülen faaliyetlerin salgın dönemiyle alakalı olarak Ar-Ge ve tasarım merkezleri dışında da yapılmasına Sayın Sanayi ve Teknoloji Bakanı tarafından verilen özel izin ile 27 Mayıs tarihine kadar izin verildiği ve bu sürenin 27 Mayıs sonrasına uzatılması talebinin Türkiye E-ticaret Meclisi tarafından görüş olarak iletildiği paylaşıldı.

 

Kişisel Verilerin Korunması Komitesinin çalışmalarını bir rapor haline getirmesi konusu ele alındı. Komite üyeliği için meclis bünyesinde davet iletileceği belirtildi. E-PGD, ürün güvenliğine ilişkin hazırlanan mutabakat metni için Avrupa Birliği’ndeki uygulamaya benzer şekilde altı aylık raporların aracı bir STK vasıtasıyla iletilmesi önerisi dile getirildi.

 

Bir sonraki toplantının bayram sonrasına tertip edilmesine ve bu toplantıda şirketlerin normalleşme-ofise dönüş süreciyle ilgili deneyimlerini paylaşmasına karar verildi. Ayrıca yurtiçi kargo taşıma firmalarının da bu toplantıya davet edilerek e-ticaret ve lojistik sektörü dinamiklerinin gündeme alınmasında fayda olacağı değerlendirildi. Dijital hizmet vergisi ve stopaj uygulamasının takibine devam edildiği bildirilerek Rekabet Kurumu’nun yürüttüğü rekabet ve dijitalleşme raporuna meclis tarafından katkı sağlandığı bilgisi verildi.

 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA