TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türk-Kırgız Ticaret ve Sanayi Odası Forumu Türk Tarafı Üyeleri biraraya geldi


11.12.2020 / Türk-Kırgız Ticaret ve Sanayi Odası Forumu Türk Tarafı Üyeleri, video konferans aracılığı ile bir araya geldi. Türk-Kırgız Ticaret ve Sanayi Odası Forumu Eş Başkanı Aydın Mistaçoğlu başkanlığındaki toplantıya, Kırgız Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçisi Kubanıçbek Ömüraliyev de katıldı.​

Toplantının açılışında söz alan Eş Başkan Aydın Mistaçoğlu, Kırgızistan’da çeşitli sektörlerde 300 civarında Türk sermayeli firma faaliyet gösterdiğini, bu firmaların, 5 bini aşkın Kırgız vatandaşına istihdam sağladığını ifade ederek Türkiye’nin, Kırgızistan’a en çok yatırım yapan ilk 5 ülke arasında yer aldığını belirtti.

 

Yarım milyar dolar düzeyindeki iki ülke arasındaki ticaret hacminin, toplamda 90 milyonluk iki kardeş ülkenin insan potansiyeli olarak yeterli olmadığını vurgulayan Mistaçoğlu, belirlenen 1 milyar dolar ticaret hacmi hedefine ulaşılacağına inandığını belirtti.

 

Eş Başkan Aydın Mistaçoğlu ayrıca, Türk-Kırgız Ticaret Odası Forumu’nun, ikili ticaret ve yatırım ilişkilerine katkı sağlayacağını inandığını ifade etti.

 

Büyükelçi Kubanıçbek Ömüraliyev de iki ülke arasındaki ticaret hacminin potansiyeli yansıtmadığına ve bu rakamın daha da fazla olması gerektiği düşüncelerine katıldığını ifade ederek, Kırgızistan hükümetinin, yatırımcıları teşvik etmek amacıyla bazı vergilerden kendilerini muaf tuttuğunu ve kolaylıklar sağladığını belirtti. Türk firmaları ile Kırgız firmalarının daha fazla işbirliği içerisinde olması gerektiği ve karşılıklı yatırımları arttırmaları gerektiğine dikkat çekti.

 

Açılış konuşmalarının ardından, Türk-Kırgız Ticaret ve Sanayi Odası Forumu üyeleri söz alarak kendilerini tanıttı ve sorun, talep ve önerilerini ilettiler.

 

Türk-Kırgız Ticaret ve Sanayi Odası Forumu, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Kırgızistan Ticaret ve Sanayi Odası (CCI KR) tarafından 2018 yılında kuruldu. Oda'nın Türkiye tarafı Başkan ve üyeleri TOBB, Kırgızistan tarafı da CCI KR tarafından belirleniyor. Yıllık ekonomi zirveleri, ortak yönetim kurulu toplantıları, iş forumları, iş görüşmeleri ve Türkiye-Kırgızistan iş ilişkilerini geliştirmeye dönük çalışmalar, Türk-Kırgız Ticaret ve Sanayi Odası Forumu’nun ana çalışma alanlarını teşkil ediyor.

 

 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA