Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Ana Sayfa

bem-01.jpgTürkiye’deki  ticari ve ekonomik faaliyetlerle ilgili her türlü bilginin odalar ve borsalar bünyesinde erişilebilir kılınmasını sağlamak, buna yönelik olarak web siteleri tasarlamak ve bu programları kullanmak, kullanılmasını sağlamak ve teknik destek vermek amacıyla birimimiz çalışmalar yürütmekte. 

 

Birimimiz Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi’ne ilişkin indeks bilgilerini abonelere iletmek ve abonelerin üyelik takibini yapmakta. Resmi İstatistik kapsamında, Türkiye Ticaret Sicili Gazetesinden yararlanarak, gerekli veri girişi yapılarak, aylık olarak derlenen istatistikler elektronik olarak yayımlamakta.

 

Talepler doğrultusunda, veritabanlarından sağlanamayan standart dışı bilgileri araştırarak ilgili yerlere gönderilmesini sağlanmakta. Bilgi talepleriyle ilgili sorulara TOBB’nin mevcut veri tabanları veya abone olunan veritabanları, bilgi merkezleri, kütüphane kaynakları yolu ile cevap vererek ve gelen talepler doğrultusunda bilgi kaynaklarını ve veritabanlarını geliştirilmektedir.

 

Ulusal ve uluslararası bilgi kaynaklarının tespiti, satın alınması ve abonelik işlemlerinin yapılmasını birim tarafından takip edilmekte. Kuruluşlarla iş birliği yaparak, ihtiyaç duyulan veri tabanları ile ilgili proje çalışmalarını yürütülmekte.

 

Hizmet ve ürünlerin kalite ve standartları  açısından denetimini sağlamak, Birliğin yürütmekte olduğu bilgilendirme ve bilgi derleme hizmetlerinin bir merkezden yürütülmesi için  çalışmalarda bulunmak, TOBB birimleri tarafından istenilen ekonomi, dış ticaret ve sanayiye ilişkin bilgilerin araştırılıp temin edilmesini sağlamak ve yazışma yoluyla ilgili birimlere göndermek, Web sayfalarında kullanılması için veya birimlerden gelen talepler üzerine grafik, broşür, afiş, logo, hareketli, hareketsiz görsellerin tasarımlarının yapılması birim tarafından yapılmaktadır.

 

Kurumsallığın sağlanması amacıyla TOBB’a ait logo, amblem, tema ve görsellerin genel kullanımda çeşitlilik göstermemesi için tekdüze edilmesi çalışmaları sürekli yapılmaktadır.  

 

Birlik Intranet web sitesinin tasarlanması, iç sirküler, yemek listesi ve telefon rehberi gibi bilgilerin erişilebilir olmasının sağlanması, çalışanları ilgilendiren bilgilerin intranet sayfasında yayınlanması sağlanmaktadır. Bunların yanında Birimimiz tarafında yürütülen diğer başlıca çalışmalar aşağıdadır.

 

  • Sanayi Bilgi Sistemi kapsamındaki işler
  • Ticaret Borsaları Bilgi Sistemi
  • Açılan Kapanan Şirket İstatistikleri
  • Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu Faaliyetlerinin TOBB adına takibi
  • Web Sitesine ilişkin yapılan işler
  • Bülten ve Broşürler
  • Grafik Tasarım ve Geliştirme İşleri
 

Birim faaliyeterli hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için lütfen "Görevler ve Faaliyetler" linkine tıklayınız.

 
Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA