TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye-Bulgaristan Ticaret ve Sanayi Odası Forumu Türk Tarafı Üyeleri toplandı


07.01.2020 / AnkaraTürkiye-Bulgaristan Ticaret ve Sanayi Odası Forumu Türk Tarafı Üyeleri, video konferans aracılığı ile bir araya geldi. TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Türkiye-Bulgaristan Ticaret ve Sanayi Odası Forumu Eş Başkanı Cengiz Günay başkanlığındaki toplantıya, Türkiye Cumhuriyeti Sofya Büyükelçisi Aylin Sekizkök ve Sofya Ticaret Müşaviri Sinem Taştan da katıldı.​

Toplantının açılışında söz alan Eş Başkan Cengiz Günay, ortak bir tarihsel ve kültürel geçmişi ve sınırı paylaştığımız komşumuz Bulgaristan'ın, Türkiye açısından önemli bir ülke olduğunu, Türkiye'nin Bulgaristan’ın ana ticaret ortaklarından biri konumunda bulunduğunu belirterek Türkiye’nin Avrupa ülkeleriyle yaptığı ticaretin karayolu ile taşınan kısmının büyük bir bölümünün Bulgaristan üzerinden yapıldığını vurguladı. Cengiz Günay ayrıca, iki ülke arasındaki dış ticaret rakamlarının dengede olduğunu, 2019 yılında yaklaşık 4.3 milyar Avro ticaret hacmimiz bulunduğunu ifade etti. Dengeyi koruyarak, ikili ticaretimizi daha yukarıya taşımak için işbirliği içinde çalışmaların sürdürülmesi gerektiğine inandığını, karşılıklı yatırımların da, ticaretin de arttırılması gerektiğini belirtti.

 

Sayın Cengiz Günay konuşmasında ayrıca, “Türkiye-Bulgaristan Ticaret ve Sanayi Odası Forumu olarak hem Bulgaristan’daki yatırımlarımızı arttırmak, hem Bulgaristan’dan Türkiye’ye yatırımcı getirmek, aynı zamanda karşılıklı ticaretimizi arttırmak için çalışacaklarını ifade ederek, Türkiye-Bulgaristan Ticaret ve Sanayi Odası Eş Başkanlığını yürütmekten de memnuniyet duyduğunu”  belirtti.

  

Büyükelçi Aylin Sekizkök, 2020 yılının COVID ile mücadelede zorlu bir yıl olarak geçtiğini, ancak bu vesileyle Türk özel sektörünün ne kadar dirençli olduğunun farkına varıldığını ifade etti. Farklı ülkelerdeki eş zamanlı tedbirler kapsamında sınırlar kapatıldığında da, üretim ve ticaretin devam etmesinin ne kadar önemli olduğunun görüldüğünü vurguladı. Türkiye-Bulgaristan arasındaki ilişkilerin çok iyi olduğunu, ancak pandemi sürecinde bu ilişkilerin daha da pekiştiğini vurgulayan Aylin Sekizkök, COVİD döneminde Bulgaristan'ın tıbbi teçhizat talebine karşılık veren ilk ülkenin Türkiye olduğunu belirtti. Türkiye-Bulgaristan Ticaret ve Sanayi Odası Forumu'nun kurulmasının da, Türkiye ve Bulgaristan arasındaki yakın ilişkilerin göstergelerinden biri olduğunu vurguladı. Büyükelçi konuşmasında ayrıca, TOBB ile BULTİŞAD arasındaki ilişkilerinin Türkiye-Bulgaristan Ticaret ve Sanayi Odası Forumu kapsamında kurumsallaştırılmasının önemli bir kazanım olduğunu ifade etti.

 

Sofya Ticaret Müşaviri Sinem Taştan, Türk iş insanlarını Bulgaristan'da daha fazla görmek istediklerini belirterek, farklı potansiyel alanlarda hangi ürünlerin ön plana çıktığını anlatan bir sunum yaparak Türk yatırımcıları bilgilendirmeyi amaçladıklarını ifade etti.

 

Açılış konuşmalarının ardından, Türkiye-Bulgaristan Ticaret ve Sanayi Odası Forumu üyeleri söz alarak kendilerini tanıttı ve sorun, talep ve önerilerini ilettiler.

 

Türkiye-Bulgaristan Ticaret ve Sanayi Odası Forumu, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Bulgar-Türk Ticaret ve Sanayi Odası (BULTİŞAD) tarafından 2020 yılında kuruldu. Oda'nın Türkiye tarafı Başkan ve üyeleri TOBB, Bulgaristan tarafı da BULTİŞAD tarafından belirleniyor. Yıllık ekonomi zirveleri, ortak yönetim kurulu toplantıları, iş forumları, iş görüşmeleri ve Türkiye-Bulgaristan ilişkilerini geliştirmeye dönük çalışmalar, Türkiye-Bulgaristan Ticaret ve Sanayi Odası Forumu’nun ana çalışma alanlarını teşkil ediyor.

 

 

 

 

 

 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA