TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Otomotiv Tedarik Sanayi Meclisi tedarik zincirindeki kırılmaları değerlendirdi


22.06.2022 / Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye Otomotiv Tedarik Sanayi Meclis toplantısı; TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ayhan Zeytinoğlu’nun katılımı ile Meclis Başkanı Alper Kanca başkanlığında gerçekleştirildi.​

TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ayhan Zeytinoğlu, sektöre yönelik değerlendirmede bulundu. 

 

Meclis Başkanı Alper Kanca da Sektör Meclislerinin talepleri iletmede önemli bir yapı olduğunu ifade ederek, otomotiv rakamları sunumunu yaptı.

 

Avrupa Birliği tedarik zincirindeki kırılmalar ve Türkiye’nin üstlenebileceği görevler ve oluşacak fırsatlar konu başlığında Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürü Mehmet Ali Kılıçkaya ve İhracat Genel Müdür Yardımcısı Mustafa İlker Özdem söz aldı.  

 

İhracat Genel Müdürü Mehmet Ali Kılıçkaya, Meclis toplantılarına verdikleri önemden bahsederek toplantıda konuşulan konuların takibini yapacaklarını belirtti. Kılıçkaya; otomotiv sektörünün dünyada 2.7 triyon dolar ticaret hacmine sahip 80 milyon kişinin çalıştığı büyük bir sektör olduğundan bahsetti. Kılıçkaya; ülkemizde de otomotiv sektörünün ihracat rakamları en yüksek sektör olduğunu vurgulayarak 16.1 milyar dolar ana sanayi ve 16.5 milyar dolar yan sanayi ile dünyanın önemli üreticilerinden olunduğunu ifade etti.

 

TOGG ile birlikte 2023 yılından itibaren ülkemizin yeni bir oyuncu olarak sahneye çıkacağını, önemli bir ekosistem oluşacağını düşündüklerini belirten Kılıçkaya; sektörün trend konularının yeni nesil araçlar, otomotiv teknolojilerinin gelişimi, otonom sürüşler, araç içi bilgi eğlence sistemleri ve iletişim sistemlerinin gelişimi, ileri üretim teknolojilerinin entegrasyonu gibi konular olduğunu belirtti. Küresel tedarik zincirlerindeki kırılmaların temel nedenin saç fiyatları, ana metaller ve plastik fiyatlarındaki artışlar, magnezyum, çip ve konteyner sıkıntısı olduğunu ifade eden Kılıçkaya, ülke olarak krizin fırsata çevrilebileceğini katılımcılarla paylaştı.

 

Meclis Başkan Yardımcısı Sevgi Özçelik tarafından hammadde fiyat artışları hakkında sunum yapıldı. Meclis Üyelerinin görüşlerinin alınması ile toplantı sonlandırıldı.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA