TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Çimento ve Çimento Ürünleri Meclisi toplantısı gerçekleştirildi


04.07.2022 / Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye Çimento ve Çimento Ürünleri Meclisi toplantısı, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Şaban A. Karamehmetoğlu ve Meclis Başkanı Fatih Yücelik başkanlığında kamu, sivil toplum ve özel sektör temsilcilerinin üst düzey katılımıyla gerçekleştirildi.​

TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Şaban A. Karamehmetoğlu, gerçekleştirdiği açılış konuşmasının ardından, Meclis Üyeleri ile sektörün güncel durumuna dair değerlendirmelerde bulundu.

 

Yeşil ve döngüsel ekonomiye geçiş için TOBB olarak yürütülen çalışmalar hakkında bilgi veren Karamehmetoğlu, sektörü de yakından ilgilendiren AB yeşil mutabakat sürecinin öneminin farkında olduklarını belirtti.

 

Sınırda karbon düzenlenmesi mekanizması ve ayrıca hazırlıkları devam eden İklim Kanunu Taslağının bu süreçte en çok dikkat çeken mevzuatlar olduğunu belirten Karamehmetoğlu, bu noktada taslak ve ikincil mevzuat düzenlemelerinin sektörler ile paylaşılırken makul süre tanınmasını talep etti.

 

Türkiye Çimento ve Çimento Ürünleri Meclisi Başkanı Fatih Yücelik de çimento sektöründe optimum maliyet ve yüksek verimlilikte daha fazla yatırım yapılması gerektiğini belirterek, sektörde alternatif yakıt kullanımının artması ve yenilenebilir enerji kullanımının yaygınlaşması için çalışmalar yaptıklarını söyledi.

 

Son 3 ayda yaşanan gelişmeleri değerlendiren Fatih Yücelik, Rusya-Ukrayna krizinin ardından özellikle çimento sektöründe kömür tedarikinde sıkıntılar oluştuğunu belirtti. Geçen yılın Mayıs ayına kıyasla Mayıs 2022’de elektrikte, petrokokta ithal ve yerli linyitte büyük oranda artışlar meydana geldiğini belirterek, çimento sektöründe maliyetlerin %80’inin enerji kaynaklı olduğunu göz önünde bulundurulduğunda, bu artışların sanayicileri zorladığını ifade etti.

 

İç tüketimlerin karşılanması yönünde daha fazla yatırım yapılmasının gerekli hale geldiğini belirten Fatih Yücelik, gerek Avrupa Yeşil Mutabakatına ilişkin yol haritası ve düzenlemeler gerekse de Paris İklim Anlaşması kapsamındaki taahhütlerin sektörün alternatif yakıt kullanımını artırması ve yenilenebilir enerji yatırımları yapmasını zorunlu kıldığına dikkat çekti.

 

Toplantıya katılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Enerji İşleri Genel Müdürü Dr. Ömer Erdem ve Enerji Verimliliği ve Çevre Dairesi Başkanı Dr. Abdullah Buğrahan Karaveli “Enerji yatırımları, Enerji arz güvenliğinde son durum ve yaşanması muhtemel sorunlara ilişkin değerlendirmeler” gündem maddesine ilişkin, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı İklim Değişikliği Başkanı Orhan Solak,  Karbon Piyasası Daire Başkanı Eyüp Kaan Moralı ise  “İklim Kanunu ve Ulusal Emisyon Ticaret Sistemi konusunda güncel gelişmeler/hazırlıklar” gündem maddesine ilişkin Meclis Üyeleri ile değerlendirmelerde bulundu.

 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA