TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye İlaç Sanayi Meclisi sektör sorunlarını değerlendirdi


15.09.2022 / AnkaraTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye İlaç Sanayi Meclisi toplantısı; TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Öztürk Oran’ın katılımıyla, Meclis Başkanı Nezih Barut başkanlığında gündemdeki konuları görüşmek üzere video konferans yöntemiyle gerçekleştirildi.​

Öztürk Oran yaptığı açılış konuşmasında, meclis faaliyetleri hakkında değerlendirmede bulundu. Oran, sektör meclislerinin sorunların çözümünde etkin rol aldığının altını çizerek, referans fiyat uygulaması, ithal ürünlerin ruhsatlandırma süreçlerindeki zorluklar gibi sektörün birçok sorunla karşı karşıya kaldıklarının farkında olduklarını belirtti. Oran, bu sorunların çözümünde TOBB olarak her türlü desteği vermeye hazır olduklarını aktardı.

Meclis Başkanı Nezih Barut, gündem maddeleri hakkında kısa değerlendirmelerde bulundu.

Barut, sektöre ait yatırımların, ileri teknolojinin, artan Ar-Ge yetkinliğinin, üretim gücünün, nitelikli istihdamın ve teknoloji yoğun ihracatın ülkemize daha fazla değer katması için faaliyetlerin aralıksız sürdürüldüğünü belirtti.

 

-Sektörün kurdan dolayı üstlendiği ilave yük ve kur kaybı %68 seviyesine çıkmıştır 

 

Nezih Barut, 2015 yılından bu yana sektörün kurdan dolayı üstlendiği ilave yükün %68 seviyesine çıktığını, bununla birlikte yardımcı maddeler, ambalaj malzemeleri, taşımacılık fiyatları ve işgücü maliyetlerindeki yüksek artışının sektörü olumsuz etkilediğine dikkat çekti.

 

Toplantıda Üyeler tarafından İlaç Fiyatlandırma mevzuatından kaynaklanan sorunlar ve İlaç Geri Ödeme Yönetmeliği değişikliği ele alınarak, yapılacak girişimler değerlendirildi. Ayrıca Üyeler, ruhsatlandırma sürecinde yaşanan gecikmeler sebebiyle çok büyük ihracat kayıplarına uğradıklarını, ilaçtaki dış ticaret açığının azaltılması ve dış pazarlarda Türk ilaç sektörünün payının arttırılması için ruhsat süreleri hakkında iyileştirme beklediklerini aktardı.

Toplantıda ayrıca, TOBB Türkiye İlaç Sanayi Meclisi olarak ülkemizde biyoteknolojik ve biyobenzer ilaçların üretilmesi ve ihracatı için hangi strateji ve politikaların geliştirilmesi gerektiği konusunda detaylı bir çalışmanın yapılması ve gerekli girişimlerde bulunulması kararlaştırıldı.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA