TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Denizcilik Meclis Toplantısı gerçekleştirildi


01.10.2022 / İstanbulTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye Denizcilik Meclisi Toplantısı; Meclis Başkanı Recep Düzgit Başkanlığında İstanbul’da gerçekleştirildi.​

Toplantıda; öncelikle Rusya-Ukrayna savaşı genelinde sektörün karşı karşıya olduğu zorluklar, alınması gereken tedbirler ve konteyner taşımacılığına etkisi konuları değerlendirildi.

 

Ayrıca; transit aktarmalar ve bu süreçte liman ve gümrüklerin koordinasyonu konuları görüşülerek ithalat işlemlerinde antrepo beyannamesi süreçlerinde iyileştirme yapılması yönelik girişimde bulunulmasına karar verildi. Başta konteyner taşımacılığı olmak üzere düşen navlunlar, maliyetler ve sektördeki değişimler değerlendirildi.

 

Üçüncü gündem maddesi olarak; dış ticaret işlemlerinde sektörün tüm paydaşlarının ortak bir platformda çalışmasını sağlayacak dijital sürecin hayata geçirilmesi konusunda Meclis Üyeleri görüş alışverişinde bulundu. 

 

1 Eylül 2022 tarihinde yürürlüğe giren Kılavuzluk ve Römorkörcülük ile Palamar Hizmetlerinin ücretleri hakkında yönergenin 2023 yılı Ocak ayında yürürlüğe konulması, akaryakıt fiyatlarının düşürülmesi için çözüm bulunması, lojistik merkezlerin kurularak kombine taşımacılığının geliştirilmesi konularına değinilerek toplantıya son verildi.

 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA