TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Deprem bölgesinde faaliyet gösteren ticaret sicili müdürlüklerine yönelik uygulama birliği toplantısı yapıldı


13.03.2023 / 



Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Ticaret Bakanlığı işbirliğiyle deprem bölgesinde faaliyet gösteren ticaret sicili müdürlüklerine yönelik uygulama birliği toplantısı yapıldı.​
06 Şubat’ta meydana gelen deprem felaketine ilişkin olarak, depremden etkilenen Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye, Şanlıurfa ve Elazığ illeri ile Sivas ili Gürün ilçesinde, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından 213 sayılı Kanunun 15 inci maddesi kapsamında mücbir sebep hali ilan edildi.  

Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun 12.03.2023 tarihli ve 32130 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kanunun 10. maddesinin 23. fıkrası hükmü; mücbir sebep hali ilan edilen yerlerde bulunan ticaret sicili müdürlüklerine kayıtlı ticari işletme, ticaret şirketleri ve şubelere yönelik düzenlemeler içeriyor. 

Söz konusu düzenlemelere ilişkin olarak TOBB ve Ticaret Bakanlığı işbirliğinde video konferans yöntemiyle düzenlene toplantıda, yapılan teknik değişiklikler hususunda bilgilendirme yapılarak, uygulama birliğinin sağlanması amacıyla alınacak tedbirler değerlendirildi. 

Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdür Yardımcısı Dr. Ahmet Can Balak başkanlığında gerçekleşen toplantıya, Bakanlık ve TOBB temsilcileri ile mücbir sebep hali ilan edilen bölgede faaliyet gösteren 26 Odanın bünyesindeki ticaret sicili müdürlüğünde görevli 50 personel katıldı.





Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA