TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Gıda Sanayi Meclisi sektöre ilişkin güncel sorunları değerlendirdi


23.03.2023 / Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye Gıda Sanayi Meclis Toplantısı; Meclis Başkanı Necdet Buzbaş başkanlığında, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Özer Matlı’nın katılımı ile video konferans yöntemiyle gerçekleştirildi.​​

TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Özer Matlı, günlük ihtiyaçlara yönelik yardımları TOBB olarak hala göndermeye devam ettiklerini söyledi. Bölge sanayi ve ticaretinin bir an önce ayağa kaldırılmasının büyük önem arz ettiğini vurgulayan Matlı, TOBB olarak beş proje ortaya koyduklarını ve bunların ‘’Tedarikçim Deprem Bölgesinde”, Ulusal Gıda Perakendecileri çalışması, E-Ticaret Pazaryerlerinden Pozitif Ayrım, Teknik Destek Temini, Çalışanlara İlave Gelir Desteği’’ olduğunu belirtti.

 

Türkiye Gıda ve İçecek Sanayi Federasyonu Restorasyon Projesinin ilk gündem maddesi olduğu toplantıda, Meclis Üyesi İsa Coşkun ve Sanayi Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Murat Yıldız bilgilendirmelerde bulundu.

 

Meclis Üyesi Coşkun, depremzedelerin sıkıntılarını olabildiğince kısa sürede atlatabilmesi, ekonomik ve sosyal hayatın hızla toparlanabilmesi amacıyla ülkemiz için elimizden gelen gayreti göstermek zorunda olduğumuzu belirterek, ağır hasarlı olmayan gıda üretim ve işleme tesislerinin bir an önce işler duruma getirilip ekonomik hayata yeniden kazandırılması gerektiğini belirtti.  

 

Sanayi Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Murat Yıldız; Bakanlık olarak destek verdiklerini ve hep birlikte dayanışma içerisinde olunması gerektiğini kaydetti.

 

Toplantının bir diğer maddesi olan ‘’Gıda Arz Güvenliği’’ hakkında sunum yapan İçecek Sanayi Meclis Danışmanı Prof. Dr. Nevzat Artık; "Gıda zinciri stratejisi oluşturulmasında; tüketicilerin artan bilinci, sağlığa yönelik tehditlere ilişkin kaygılar ve gıda güvenliği risklerini yönetmedeki yeterliliğine giderek azalan güven, dikkate alınması gereken faktörlerdir" dedi. Artık; konuşmasını, AB gıda mevzuatı ve denetim yetkisi ve gıda güvenliği etkinliğinin arttırılması projesi konularına değinerek bitirdi.

 

Gündem maddelerinin görüşülmesi ve Üyelerin fikir alışverişiyle toplantı sona erdi.

 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA