TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Petrol ve Petrol Ürünleri Sanayi Meclisi toplandı


20.11.2023 / AnkaraTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye Petrol ve Petrol Ürünleri Sanayi Meclisi, Meclis Başkanı Ahmet Erdem’in başkanlığında toplandı.​

Ulusal Taşıt Tanıma Sistemi Uygulama Genel Tebliği kapsamında taleplerin Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü’ne aktarıldığı belirtildi. Tebliğe ilişkin meclis üyelerince sürenin kısıtlı olduğu ve sektöre maliyet getireceği yönünde değerlendirilmelerde bulunuldu.

 

Sektörün takip ettiği mevzuatlardan olan Kimyasalların Kaydı, Değerlendirilmesi, İzni ve Kısıtlanması Hakkında Yönetmelik ve Uçucu Organik Bileşikler Yönetmeliğine ilişkin Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na taleplerin iletildiği aktarıldı. Yönetmeliklerin getireceği mali yükümlülüğün zamana yayılmasına dair talepler dile getirildi. Bakanlık tarafından Kimyasalların Kaydı, Değerlendirilmesi, İzni ve Kısıtlanması Hakkında Yönetmeliğe ilişkin taslağın görüşe sunulduğu sektöre hatırlatılarak, görüşlerin beklendiği belirtildi.

 

7456 sayılı Kanun ile 4760 sayılı ÖTV Kanununun 12. maddesine eklenen 5. fıkra kapsamında akaryakıt üzerindeki maktu ÖTV’nin 6 ayda bir güncellenmesi hususunda Gelir İdaresi Başkanlığı Grup Başkanı Ersin Saklar tarafından bilgi verildi. Meclis üyeleri tarafından maktu verginin uygulama saatinin gece yarısına çekilmesi halinde uygulamada sorun yaşanmayacağı iletildi.

 

Meclisin bir önceki toplantısında alınan karar neticesinde kurulan Deprem Çalışma Grubunun çalışmalarına başlayabilmesi adına, AFAD ile görüşmelerin gerçekleştirildiği ve çalışma grubu üyelerinin gönüllülük esası ile belirlendiği belirtildi.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA