TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

​Menemen Ticaret Odası da 5 yıldızlı olacak


22.03.2013 / İzmir​ TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Menemen Ticaret Odası’nda düzenlenen toplantıya katıldılar. ​TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu burada yaptığı konuşmada, Bakan Yazıcı ile İzmir'de bugün önemli işlere imza atıldığını vurgulayarak, ''Öncelikle İzmir Ticaret Borsamızda Ege Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk A.Ş'nin açılışını yaptık. Daha sonra Elektronik Ürün Senedi Platformu'nu açtık. Lisanslı depo önümüzdeki dönemde gerek çiftçinin, gerek tüccarın ve gerekse sanayicinin olmazsa olmazıdır. Tarımda kullanılan her türlü unsur artık Türkiye'de var olmaya başlıyor. Tarım ürünleri artık gerçek fiyatını bulabiliyor. İnşallah bugün açılışını gerçekleştirdiğimiz bu tesisler Türk tarımına yeni bir ivme kazandıracaktır'' dedi.

Hisarcıklıoğlu, Bakan Yazıcı’nın, küçük ve orta boy işletmelerin önünü açan Türk Ticaret Kanunu’nda yaptığı değişiklik ile küçük ve orta boy işletmeleri 6 milyar yükten kurtardığını söyledi.

Menemen TO’nın Akredite Oda olmak için başvurusunu yaptığını anlatan TOBB Başkanı, “Menemen TO, Eylül veya Ekim ayında 5 yıldızlı oda olacak” şeklinde konuştu.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı da, Türkiye'nin her alanda büyük gelişmeler gösterdiğini belirtti.

Meslek odalarının çok önemli kuruluşlar olduğunu, Türkiye genelinde TOBB'a bağlı 365 oda bulunduğunu belirten Yazıcı, önümüzdeki mayıs-haziran aylarında oda seçimlerinin tamamlanacağını, ağustos ayında da TOBB'un organ seçimlerinin yapılacağını vurgulayarak, şunları söyledi: “NACE kodlaması meslek faaliyetlerinin faaliyet yoğunluğuna göre numaralandırılmasıdır. Uluslararası kabul görmüş formülasyonu var. Bu çalışmayı yapan ünite içinde kamu kurumlarının yanısıra TOBB da bulundu. Bu seçimlere ilişkin altyapı çalışmalarını titizlikle yürüttük ve yürütülmesine nezaret ettik. NACE kodlaması çok önemli bir çalışmadır. NACE kodlaması sadece TOBB'a bağlı meslek odaları üyelerine yönelik bir çalışma değildir. Türkiye genelinde 4 milyon 500 bin civarında aktif unsur NACE çalışması çerçevesinde kodlandırıldı. Odalarda kayıtlı üyeler 1,5 milyon civarında. Onun için sırf ticaret ve sanayi odalarına ilişkin bir çalışma değil.''

Türkiye'nin 2002 yılında 36 milyar dolar olan ihracatının 2012 yılında 152 milyar dolara ulaştığını vurgulayan Yazıcı, ''Bu ihracatı gerçekleştiren elbette ki ticari hayatın aktörü iş adamlarıdır. Devlet bunu yapmaz. Devlet girişimlerin önünü açar, engelleri kaldırır, adeta yol yapar. Türk Ticaret Kanunu'nu geçen yıl çıkardık. Türk tüccarının rekabetini artırmayı hedefledik. Ticaret erbabının önünü açıyoruz. Yeni Türk Ticaret Kanunu ile ticaretin otobanını yaptık'' diye konuştu.

-Aliağa Liman bölgesine ziyaret

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu ile Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı, Menemen’e gelmeden önce Aliağa Liman Bölgesini ziyaret ettiler.

Yazıcı, burada yaptığı konuşmada, yerinde gümrükleme uygulaması ile ihracatçıya büyük kolaylık sağladıklarını, hedeflerinin kayıt dışını minimize ederek ortadan kaldırmak olduğunu söyledi.

''Bir ekonomide yüzde 35-40 düzeyinde kayıt dışı var ise önemli bir sorundur'' diyen Yazıcı, ''Kayıt dışı ne kadar ne kadar fazlaysa kayıtlı olanların yükü o oranda artar. Devlet cari harcamalarını karşılamak için kayıtlı gördüğü alanlara vergi yükler. Kayıt dışını ne kadar azaltırsanız kayıtlı olanların yükü de o oranda azalır. Tahterevalli gibi bir durum. Hedefimiz kayıt dışını minimize etmek ve ortadan kaldırmaktır'' ifadelerini kullandı.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA