TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Hisarcıklıoğlu, Muğla il/ilçe Oda/Borsaları müşterek toplantısına katıldı


20.10.2020 / AnkaraTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, video konferans aracılığıyla gerçekleştirilen müşterek toplantıda, Muğla il/ilçe Oda/Borsaları başkanları, yönetim kurulu, meclis ve meslek komiteleri üyeleri, kadın ve genç girişimciler ile biraraya geldi.​
Salgının başladığı ilk andan itibaren Oda ve Borsalarla birlikte hızlı bir çalışma gerçekleştirdiklerini hatırlatan Hisarcıklıoğlu, “Tüm illerden ve sektörlerden bilgileri topladık. Muğla Oda-Borsa Başkanlarımız da, dertlerinize tercüman oldu ve sizlerin taleplerini bize gönderdi. Allah hepsinden, emeklerinden ve gayretlerinden razı olsun. Biz de tüm bunlarla, 70 maddelik bir öneri seti hazırladık. Mart ayında sayın Cumhurbaşkanımıza sunduk. Bunların büyük bir kısmı hayata geçti” dedi.

Hayata geçen önerilerden örnekler veren Hisarcıklıoğlu, pek çok sektörde Muhtasar-KDV-SGK ödemelerinin 6 ay ertelendiğini, turizm-restoran-yolcu taşıma sektörlerindeki KDV’nin 8’den 1’e indirildiğini, İş Yeri Kira stopajının yüzde 20’den yüzde 10’a düşürüldüğünü, Kredi Garanti Fonu (KGF) kefalet kapasitesinin artırıldığını, KGF teminatıyla Kamu Bankalarının düşük faizli kredi paketleri çıkardığını, KGF teminatıyla TOBB Nefes Kredisi başlatıldığını ve Kısa Çalışma Ödeneğinden yararlanma şartları iyileştirilerek, 600 gün süresinin 450 güne, 120 gün şartının 60 güne indirildiğini söyledi.

Hisarcıklıoğlu, sonrasında da oda ve borsalarla koordinasyon içinde çalışmaya devam ettiklerini, gelen talepleri Hükümete ilettiklerini belirterek, “İşte en son, eğitim sektöründeki KDV oranı indirildi. Kısa çalışma ödeneğinden faydalanma süresi 31 Ekim’e uzatıldı. Yatırım Teşvik sisteminde ilçe bazlı yeni bir yapılanma başlatıldı. Turizm sektörüne özel bir finansman destek paketi çıkarıldı. Son olarak da, istihdamın teşvikine dair, yeni bir düzenleme hazırlandı” dedi.

Takip ettikleri diğer konulardan kısaca bahseden Hisarcıklıoğlu, bunların dışında toplantıda iletilecek her konuyu gündemlerine alacaklarını söyledi.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA