TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Kırgızistan Yatırım Teşviki ve Korunması Bakanı Shykmamatov’a ziyaret


14.05.2021 / Bişkek KırgızistanTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, beraberindeki heyetle birlikte Kırgızistan Yatırım Teşviki ve Korunması Bakanı Almambet Shykmamatov’ı ziyaret etti.​

Hisarcıklıoğlu Shykmamatov’dan Kırgızistan’daki iş yapma fırsatları hakkında bilgi aldı.


Görüşmede, Kırgızistan’ın Ankara Büyükelçisi Kubanıçbek Omuraliyev, TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İstanbul Ticaret Borsası Başkanı Ali Kopuz, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç, Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Arif Parmaksız, Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Asilhan Arslan, Gaziantep Sanayi Odası Meclis Başkanı Adil S. Konukoğlu da hazır bulundu.

 

Kırgızistan’da yatırım yapma imkanları ve fırsatları ve diğer konular tartışıldığı görüşmede Bakan Şıkmamatov, ülkesinin yatırım potansiyeli olan sektörler ve olası yapılabilecek projeler hakkında bilgi verdi.

 

-“Kırgızistan’ın geleceği parlak”

 

Görüşmenin ardından basına temaslarını değerlendiren Hisarcıklıoğlu, “Bayramda buradayız. Tüm Kırgızistan kardeşlerimizin bayramını kutluyoruz. Kırgızistan’ın geleceği parlak. Bu coğrafyanın en demokratik ülkesi. En iyi yetişmiş insan gücü” dedi. Beraberinde Türkiye’nin en önde gelen iş adamlarını getirdiğini ifade eden Hisarcıklıoğlu, Türk iş adamlarının başta enerji, tekstil olmak üzere çeşitli yatırım alanlarıyla ilgilendiklerini söyledi. Hisarcıklıoğlu, Kırgızistan’ın yeni kurduğu Yatırımları Teşvik ve Koruma Bakanlığının doğru bir yapılanma olduğunu ifade ederek, “Kırgızistan doğru bir yapılanma yapmış. Bütün iş adamı, yabancı iş adamı problemlerini, görüşlerini alacağı yer Kalkınma Bakanlığı tespit etmiş. Yabancı yatırımcı kapı kapı gezmek istemez. Tek bir sorumlu ister karşısında. Kırgızistan da bu doğru adımı atmış. Biz Türkiye’de de aynı şekilde yapıyoruz şu anda. Eskiden Türkiye’ye yatırımcı gelmezken tek bir sorumlu onların işini takip eden problemlerini çözen bürokraside yer var ve patlama yaşadık yabancı sermayede” ifadelerini kullandı.

 


Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA