TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türk dünyasının iş insanları Karabağ'ın imarı için Şuşa'da buluştu


16.09.2022 / Şuşa / KarabağTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Türk Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan Özbekistan ve Macaristan’dan iş insanlarının yer aldığı Türk İş Dünyası Forumu’nda ekonomisi hızla gelişen Azerbaycan'ın cazip iş ve yatırım imkanları sunduğunu ifade etti.​
Hisarcıklıoğlu, 2. Karabağ Savaşı'ndan sonra bölgede kalıcı barış ve huzur için büyük bir fırsat doğduğunu belirterek şöyle devam etti: "Azerbaycanlı kardeşlerimizle birlikte, Türk dünyası olarak bölgenin gelişmesi, huzurun kökleşmesi için üzerimize düşenleri yapmaya hazırız. Bu iş birliği ve destek mesajımız için bir kez daha buradayız. Şimdi Karabağ'ı ve Şuşa'yı da Bakü ve diğer Azerbaycan şehirleri gibi parlayan bir yıldız yapmak bizim elimizde."

Tarımdan turizme, gıdaya, sanayiden bilişime kadar Karabağ'ın çekim merkezi yapılması gerektiğini vurgulayan Hisarcıklıoğlu, Nahçıvan'la Bakü'yü birbirine bağlayacak Zengezur Koridoru'nun ticaretinin gelişmesine büyük katkılar sağlayacağını kaydetti.

Hisarcıklıoğlu, Türk dünyası olarak, 1,1 trilyon dolarlık ekonomik büyüklüğe, 560 milyar dolarlık dış ticaret hacmine ve 160 milyonluk nüfusa sahip olduklarını hatırlatarak "Sadece bu rakamlar bile bir araya geldiğimizde nasıl büyük bir küresel güce dönüşebileceğimizi göstermektedir. Bu gücü harekete geçirmek için önce aramızdaki iktisadi entegrasyonu artırmalıyız. Bu da daha fazla ticaretle mümkün olacaktır." ifadelerini kullandı.

Ticaretin artırılması için ülkeler arasında tercihli ve serbest ticaret anlaşmaların imzalanması, yatırımcıları çekilmesi için uluslararası standartta bir tahkim imkanı sağlanması ve gümrükte geçişlerin hızlandırılması gerektiğini söyleyen Hisarcıklıoğlu, şunları kaydetti: "Hazar Denizi gibi çok önemli bir geçiş noktasını, daha aktif ve daha az maliyetli şekilde kullanmalıyız. Trans Hazar Doğal Gaz Boru Hattı'nın inşasına bir an önce başlamamız gerekli. Birbirimize yönelik, geçiş kotalarını da kaldırmalıyız. Kardeşler birbirine kota koymaz. Daha fazla ticaret, daha fazla girişimciyle ve daha güçlü özel sektörle sağlanır. Ülkelerimizdeki girişimciliği ve özel sektörü geliştirmek için de güçlü odalara ihtiyacımız var. Türkiye bu konuda önemli başarılara ve tecrübeye sahip. Bunları da sizlerle paylaşmaya hazırız. Lütfen oda reformu çalışmalarımızı bir koordinasyon içinde yapalım. TOBB bu konuda tüm olanaklarını seferber etmeye de hazırdır. Her şey kardeşlerimiz için."

-Diğer konuşmacılar

Azerbaycan Tarım Bakanı İnam Kerimov da işgalden kurtarılan bölgelerde yapılan yeni yolların Azerbaycan'ın lojistik olanaklarını genişleteceğini, dost ve kardeş ülkeler de bu olanaklardan faydalanacağını belirtti. Kerimov, Karabağ ve Doğu Zengezur bölgesinin tarım ve yatırım olanaklarına işaret ederek "Yabancı yatırımcılarla iş birliği olanakları geniştir. İş insanlarına reel yatırım olanaklarını değerlendirme çağrısında bulunuyorum." dedi.

Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Genel Sekreteri Baghdad Amreyev ise 30 yıl boyunca işgal altında bulunan ve yıkıma uğrayan Karabağ'ın imarında Türk devletlerinin iş birliği yapacağından emin olduğunu söyledi. Amreyev, bölgenin büyük potansiyele sahip olduğunu, Zengezur Koridoru açıldıktan sonra bu güzergahın TDT üyesi ülkelerince de kullanılabileceğini belirterek "Bugün, Karabağ'ın imar ve yeniden yapılandırılmasında yer alacağımı göstermek için Şuşa'da bir aradayız." diye konuştu.

Azerbaycan Ekonomi Bakan Yardımcısı Sahib Memmedov da işgalden kurtarılan bölgelerin sanayi potansiyelinden ve burada kurulan sanayi parklarına değinerek iş insanlarına yatırım çağrısında bulundu.

Azerbaycan Ulusal Girişimciler Konfederasyonu (ASK) Başkanı Memmed Musayev, Azerbaycanlı iş insanları adından Karabağ'ın imarında irade sergileyen kardeş ülkelerin iş insanlarına teşekkür etti.

Küçük ve Orta Ölçekli Girişimciliğin Desteklenmesi Ajansı (KOBİA) Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Memmedov da işgalden kurtarılan bölgelerde hem yerli hem de yabancı iş insanları için verimli yatırım olanağı sağlandığını belirtti. Memmedov, işgalden kurtarılan bölgelere yatırım için 1300 şirketin başvuruda bulunduğunu, bunlardan 460'nın yaklaşık 40 farklı ülkeden yabancı şirketler olduğunu bildirdi.

Forum, açılış konuşmalarının ardından "Karabağ ve Doğu ekonomik bölgesinde yatırım imkanları" başlıklı panel ve ikili iş görüşmeleriyle devam etti.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA