TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

İzmir TO Uyum ve Arabuluculuk Merkezi hizmete açıldı


20.09.2022 / İzmirTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, İzmir Ticaret Odası Uyum ve Arabuluculuk Merkezi’nin açılışını gerçekleştirdi.​
Açılış töreninde konuşan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, bugün İzmir’de iş dünyası için önemli bir adım attıklarını vurgulayarak, “Hepimizin malumudur. Aşırı dosya yükü sebebiyle, yargı sisteminin yavaş işlemesi, hep şikayet konusu olmuştur. Ortalama bir dava, 2 yıl ilk derece mahkemede sürer. Sonra bir 2 yıl daha, ikinci Derece mahkemede devam eder. İşte bu noktada, alternatif çözümler devreye girmek zorundadır” dedi.

Oda-Borsa Camiasının temelini oluşturan Ahilikte, ticari ihtilafları Ahilerin çözdüğünü anımsatan Hisarcıklıoğlu, “Zaten kültürümüzde de ne diyor; kolaylaştırınız, zorlaştırmayınız
Sonra biz bunu unuttuk, Avrupa bizden alıp geliştirdi. Sağ olsun Sayın Cemil Çiçek, Adalet bakanlığı döneminde bu işe al attı ve arabuluculuk sistemini getirdi. İşçi-işveren, ticari ve tüketici uyuşmazlıklarında, arabuluculuk zorunlu hale getirildi. Biz de TOBB bünyesinde, UYUM Arabuluculuk ve Uyuşmazlık Çözüm Merkezi kurduk. Başkanlığını, Meclis Başkanımız Sayın Cemil Çiçek üstlendi. Ve onun yönetiminde, hızla gelişme gösterdi” şeklinde konuştu.
 
Hisarcıklıoğlu, odaların da bu konuyu sahiplendiğini ve kendi bünyelerinde merkezler açarak yaygınlaşmasını sağladığını ve böylece bu sistemin kullanımının her geçen gün arttığını söyledi.

Türkiye genelinde arabuluculuğa gelen başvuru sayısının ayda 100 bine ulaştığı bilgisini veren Hisarcıklıoğlu, “Ve bunların yüzde 70’i, anlaşmayla sonuçlandı. Eskiden yıllar süren davalar, günler-haftalar içinde bitti. Yani adalete erişim hızlandı. En önemlisi de taraflar helalleşerek ayrıldı. Artık tüm ticari ihtilaflarınızı burada, hem daha hızlı, hem de daha ucuza çözebileceksiniz. Aylar ve hatta yıllar süren davaların, burada birkaç hafta içinde sonuca ulaştığını görebileceksiniz. Odamızın sizlere sunduğu bu imkânı muhakkak kullanın. Zaten ticari hayatta, zaman, en önemli sermayedir. Ticareti kolaylaştıracak, ekonomiyi ve yargı sistemimizi güçlendirecek her düzenleme, bizim için önemlidir ve değerlidir” dedi.

İzmir’e bu merkezi kazandıran vizyonundan dolayı, İzmir TO Başkanı Mahmut Özgener’i kutlayan Hisarcıklıoğlu şunları kaydetti: “Mahmut kardeşim, TOBB yönetiminde mesai arkadaşımdır. Sizleri de, Ankara’da en iyi şekilde temsil etmektedir. TOBB’un bugün ulaştığı seviyede, hizmet kapasitesinde, kendisinin büyük emeği ve katkısı vardır. Kendisi aynı zamanda, Türkiye’nin en büyük düşünce kuruluşu TEPAV’ın da yönetimindedir. Burada hem özel sektöre, hem de kamu sektörüne danışmanlık yapıyor, yol haritası çiziyoruz. Ben, kendisiyle birlikte çalışmaktan ve yol arkadaşım olmasından dolayı çok mutluyum. Zaten İzmir TO’mızı da, ticaret odaları içinde, en yüksek akreditasyon seviyesiyle Türkiye birincisi yaptı. İzmir’e en iyi şekilde hizmet vermek için azimle çalışan Mahmut Özgener kardeşimden Allah razı olsun diyorum”

Haftasonu Azerbaycan’da olduğunu aktaran Hisarcıklıoğlu, Şuşa kentinde 200 işadamıyla birlikte İş Forumu düzenlediklerini ve işgalden kurtarılan Şuşa ve Karabağ’ın yeniden imarına destek verdiklerini söyledi. Hisarcıklıoğlu, “Daha sonrada Cumhurbaşkanı Aliyev’in şahsıma tevdi ettiği Devlet Nişanını almak üzere Bakü’ye geçtik. Bu kıymetli ödülü, camiamız ve sizlerin adına alarak yurda  döndük. Bu gurur hepimizindir ve dolayısıyla bunun mutluluğunu burada da birlikte yaşamak istedim” dedi.

TOGG fabrikasının 29 Ekim’de açılacağını bildiren Hisarcıklıoğlu, “60 sene önce yarım kalan milli bir otomobil üretme rüyamız 1 ay sonra gerçeğe dönüşüyor. 2023’ün Mart ayından itibaren de İzmir’in yollarında arabamızı görmeye başlıyoruz. Oda ve Borsa camiamızın kurucu ortağı olduğu bu girişimi başarıya ulaştırmış olmak da, hepimiz için ayrı bir gurur ve iftihar kaynağıdır” ifadelerini kullandı.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA