TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Bursa’da endüstriyel tasarım ve yaratıcı etki konulu panel düzenlendi


29.03.2024 / BursaTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye Kreatif Endüstriler Meclisi tarafından Bursa’da, Turuncu Konuşalım Etkinlikleri kapsamında "Endüstriyel Tasarım ve Yaratıcı Etki" paneli düzenlendi.​

TOBB Türkiye Kreatif Endüstriler Meclisi Başkanı Ali Ata Kavame, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası'ndaki panelin açılışında yaptığı konuşmada, BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay'ın tasarım anlamında Bursa'ya getirmeye çalıştığı vizyonu, sanayisi ve gençleriyle ortak bir zemin bularak ortaya koyduğu liderliği desteklemek için de kente geldiklerini söyledi.

 

Türkiye'de bu anlamda birkaç şehrin sayıldığını ancak Bursa'nın çok farklı bir yere ulaştığını vurgulayan Kavame, Türkiye’nin artık bu sektör için dünyada liderlik gösteren bir pozisyonda olduğunu vurguladı.

 

BTSO Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Burkay da kalkınmanın vazgeçilmez dinamiklerinden birinin yaratıcı fikirlerin gelişeceği ortamları sağlamak ve bu ekosistemi ortaya çıkarmak olduğunu dile getirdi.

 

Bursa'da yurt dışından birçok heyet ağırladıklarını aktaran Burkay, şöyle konuştu: "Dünya üzerindeki teknolojiler çok benzeşiyor. Yani bugün Avrupa'daki özellikle sanayi devrimiyle kullanılan teknolojilerle ülkemizde kullanılan teknolojiler ve artık üretimin, sanayinin son 20 yılda kaymış olduğu Asya Pasifik Bölgesi'nde kullanılan teknolojiler neredeyse birbirinin aynısı. Fakat bu kullanılan teknolojilerde üretilen mallarda bazı bölgelerde Avrupa Birliği başta olmak üzere 10 dolar, 20 dolar olan değerler Asya Pasifik Bölgesi'ne kaydığımızda neredeyse 3'te 1 oranında düşmekte. 'Peki burada bu farklılığı ortaya koyan ne?' diye baktığımızda aslında bizlerde de olduğu gibi sanayide de üretimde de işin ruhunu temsil eden, bizim tasarım dediğimiz, AR-GE dediğimiz, inovasyon dediğimiz, markalaşma dediğimiz o ruhu veren bölgeler, ülkeler, şehirler, işte o zaman farklılaşıyorlar. Bahsetmiş olduğumuz katma değeri ortaya koymakla başlıyor. Bizim ülke olarak en büyük beklentimiz bu yaratıcılığın, farklılaşmanın en önemli besin kaynağı olan ekosistemi oluşturacak projeleri hayata geçirmemiz."

 

TOBB Türkiye Kreatif Endüstriler Meclisi Üyesi ve Turuncu Konuşalım Komisyonu Başkanı İsa Doğmuş ise panelde endüstriyel tasarımın tüm yönleriyle ele alınacağını ve özel sektörün sorunları, talepleri, kurumların destekleri ve teşvikleri, sektörel ve sektöre yeni dahil olacaklara yol haritası olacağını bildirdi.

 

Oturumlarla devam eden panelde sektör temsilcileri Sertaç Ersayın, Aydın Öztoprak, Ömer Özdinç, Rengin Eren, Esat Fişek, Ömer Kocakuşak, Necmettin Şimşek, Leyla Cansu Cihaner, Osman Çınar ve Gizem Dilan Özmen'in de aralarında bulunduğu konuşmacılar görüşlerini paylaştı.

 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA