Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Yapı Malzemeleri Üretici Bilgi Sistemi

 

Yurtiçi ve yurtdışından gelen yapı malzemesi taleplerine cevap verebilmek, bu talepleri yerli üreticilere yönlendirmek ve bu yolla yerli üretimi desteklemek ve ülkemiz ihracatına katkıda bulunmak amacıyla Birliğimiz ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı işbirliğinde Yapı Malzemeleri Üretici Bilgi Sistemi (http://yamubis.csb.gov.tr)  hayata geçirilmiştir.


Kısa adıyla YAMUBİS olan bilgi sistemiyle inşaatlarda kullanılan, malzeme, makine ve ekipmanların ülkemizden temin edilebileceği noktalar ve bu noktaların iletişim bilgilerine ulaşılabilmektedir.


YAMUBİS Türkçe’nin yanı sıra İngilizce, Arapça ve Rusça dillerinde de hizmet vermektedir.


Kullanım kolaylığı açısından basit bir arama motoru şeklinde tasarlanan bilgi sisteminde kelime üzerinden arama yapılabildiği gibi Rayiç ve Birim Fiyat Listeleri üzerinden de arama yapılarak il bazında üretici firma listelerine ve firma detay bilgilerine ulaşılabilmektedir.


YAMUBİS’in bilgi kaynağı olarak iş ve işlemleri Birliğimiz tarafından yürütülen kapasite raporlarında yer alan bilgilerin bir araya gelmesiyle oluşan TOBB Sanayi Veritabanı’ndaki veriler kullanılmaktadır. Kapasite raporları, üreticilerin yıllık üretim kapasitelerini, makine parklarını, kullandıkları hammaddeler ile istihdam bilgilerini içeren, işletmelerin üretim kimlik kartı niteliğinde bir belgedir. Birliğimiz kayıtlarında halen 85 binin üzerinde aktif kapasite raporu bulunmaktadır. İşletmeye ilişkin birçok bilginin tek bir raporda birleştirmesi sebebiyle kapasite raporları, kamu nezdinde de birçok izin, indirim, geri ödeme, lisans, kota tahsis vb. bürokratik işlemlerde kullanılmakta, her geçen gün daha fazla süreçte referans belge olarak talep edilmektedir.


Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA